Bez czarny można spotkać w naszym kraju w wielu miejscach. Rośnie bowiem na skraju lasów, na przydrożach, w miejscach opuszczonych, w zaroślach i parkach.
Na przestrzeni ostatnich lat stał się niezwykle popularny w medycynie naturalnej, gdzie wykorzystuje się go do wytwarzania przetworów i leków.
Właściwości czarnego bzu
Owoce bzu czarnego są bogate w ancyjany, cukry, liczne kwasy organiczne, pektyny, garbniki, witaminy takie jak: A,C, B oraz minerały: mangan, potas, wapń, cynk, żelazo, magnez. Bez czerwony, a dokładniej jego owoce, od wieków stosuje się jako nieocenione lekarstwo na przeziębienie, grypę, kaszel, nieżyt dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli.
Sok i herbata z owoców tej rośliny stanowią łagodny środek przeciwbólowy, stąd poleca się je w bólach głowy, nerwobólach, bólach mięśniowych, zębów oraz stawów.
Przetwory i leki z tych owoców doskonale oczyszczają ludzki organizm z wszelkich zanieczyszczeń i toksyn, usuwają zaparcia, pomagają w kuracjach odchudzających. Sok z czarnego bzu od lat doskonale sprawdza się jako lek na nadciśnienie, postępującą miażdżycę oraz chorobę wieńcową. Działa również moczopędnie i likwiduje stan zapalny nerek.
Jak zrobić herbatkę z bzu czarnego?
1 i 1/2 łyżeczki rozkruszonego suszu z owoców bzu czarnego zalewa się jedną szklanką wrzątku i parzy pod przykryciem około 15-20 minut. Po odcedzeniu napar najlepiej pić kilka razy dziennie. W okresach jesienno- zimowych, jak również podwyższonego ryzyka zachorowań na grypę i przeziębienie warto udoskonalić ją dodając nieco soku malinowego.