Jak ułatwić pracę wątrobie?

Jak ułatwić pracę wątrobie?

Jak ułatwić pracę wątrobie?

Jak ułatwić pracę wątrobie?

Wątroba jest niezwykle istotnym gruczołem, występującym w organizmie człowieka, usytuowaną tuż pod przeponą, pełniącą szereg nieocenionych funkcji. Wystarczy wspomnieć o tym, iż syntezuje czynniki krzepnięcia krwi, wytwarza żółć, produkuje oraz magazynuje niektóre białka osocza krwi, ma ważną rolę w metabolizmie i zajmuje się także filtracją krwi. Dodatkowo ma wpływ na poziom glukozy we krwi oraz produkcję ciepła.

Ze względu na to, ze rola wątroby w organizmie jest naprawdę spora, podatna jest ona i stale narażona na różnego typu uszkodzenia. Czynnikami je powodującymi są różnego rodzaju zatrucia, alkohol, pasożyty,czy infekcje wirusowe, warto też wspomnieć o zaburzeniach wrodzonych.
Jak więc ułatwić wątrobie pracę i zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie na lata? O tym dzisiaj.

Wątroba – jak ułatwić jej pracę?

Jeżeli chcesz, aby Twoja wątroba prawidłowo funkcjonowała przez długie lata, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najważniejsze z nich omawiamy pokrótce poniżej.

  • Staraj się odżywiać regularnie, tzn. zjadać 5 posiłków dziennie – 3 większe i 2 nieduże – nie tylko korzystnie wpłynie to na cały Twój organizm, ale także poprawi pracę wątroby i podkręci metabolizm.
  • Zrezygnuj z potraw tłustych na rzecz lekko strawnych.
  • Ogranicz do minimum picie alkoholu, który jest zabójcą nie tylko komórek organizmu, ale także niekorzystnie wpływa na cały organizm.
  • Nie zażywaj bez potrzeby lekarstw.
  • Jeżeli przyjmujesz duże ilości leków, zmień nieco swój sposób odżywiania. Jedz dużo produktów bogatych w witaminy i białko (owoców, warzyw, szczególnie strączkowych, mleka i jego przetworów, chudego mięsa i wędlin, jajek), gdyż białko pomaga wątrobie się regenerować.
  • Jeżeli stosujesz doustne środki antykoncepcje, systematycznie kontroluj stan swojej wątroby.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.