Jak ochronić dziecko przed owsikami?

Jak ochronić dziecko przed owsikami?

Jak ochronić dziecko przed owsikami?

Owsiki to malutkie robaczki, które atakują jelito człowieka. Najłatwiej zarazić się nimi, jedząc nieumyte warzywa czy owoce, na których zostały złożone ich jaja. Gdy jaja owsików dostaną się do jelit, w ciągu dwóch tygodni wykluwają się z nich robaczki. Nocą samice owsików wychodzą przez odbyt i na zewnątrz składają jaja.

Dlatego jeśli u dziecka zauważyłaś, że drapie się po pupie i śpi gorzej w nocy, możesz przypuszczać, że zaraziło się owsikami.

Ochrona przed owsikami

Zawsze dbaj o to, aby maluch miał krótkie paznokcie i żeby nie obgryzał ich. Wykształć w maluchu nawyk częstego mycia rąk. Przynajmniej raz na dwa tygodnie zmieniaj piżamę oraz pościel. Nie pozwól, aby dwa razy smyk ubierał tą samą bieliznę. Zadbaj o to, aby w codziennej diecie malucha nie zabrakło pestek dyni, które są naturalnym sprzymierzeńcem w walce z pasożytami.

Postępowanie w przypadku zarażenia

Gdy u dziecka dojdzie do zarażenia owsicą, obserwujemy u niego problemy ze snem. Skarży się na swędzenie pupy, jest nerwowe, nie odczuwa apetytu i czasami mogą mu dokuczać bóle brzucha. Wówczas koniecznie należy pójść do pediatry, który zleci wykonanie badania kału. Gdy diagnoza okaże się trafna, wtedy trzeba będzie poddać się specjalnej kuracji, która obejmuje całą rodzinę, nie tylko samego chorego. Po jej ukończeniu, trzeba będzie dokładnie wymyć zabawki, wyprać i wyprasować pościel, jak również starannie wyczyścić toaletę, aby nie doszło do ponownego zarażenia.

Oceń

One Response

  1. lidka 16 maja 2018

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.