Kaszel jest nieodłącznym objawem towarzyszącym infekcji. Zazwyczaj trwa około dwóch tygodni i dla pacjentów może być szczególnie uciążliwy. Jednak nie trzeba od razu sięgać po produkty apteczne na złagodzenie dolegliwości.
Wykorzystajmy dary natury, którymi hojnie zostaliśmy obdarowani.
Gardło
Gardło możemy odkażać naparami z szałwi. W tym celu jedną saszetkę należy zaparzyć szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez piętnaście minut. Po przestygnięciu płucz gardło co trzy godziny. Równie dobre efekty przynoszą płukanki z soli. Do ciepłej, przegotowanej wody dodaj łyżeczkę grubej soli. Dokładnie wymieszaj i płucz gardło trzy razy dziennie.
Odkrztuszanie
Możesz przygotować sobie miksturę ułatwiającą odkrztuszenie zalegającej wydzieliny. Korzeń imbiru (około 4 cm) pokrój w plastry, zalej dwiema szklankami wody i gotuj na małym ogniu przez dwadzieścia minut. Pij szklankę rano i wieczorem. Dodatkowo smak możesz wzbogacić dodając łyżkę miodu. A syrop z cebuli? Przygotuj sobie trzy średniej wielkości cebule, które należy pokroić w drobną kostkę. Przełóż do słoika i zasyp dwiema szklankami cukru. Odstaw w ciepłe miejsce na około 2-3 doby, aż puści sok. Powstały syrop pij trzy razy dziennie po łyżeczce. O dobroczynnym wpływie czosnku na infekcje chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Do kubka gorącego mleka dodaj łyżeczkę masła, miodu i rozgnieciony ząbek czosnku. Całość dokładnie wymieszaj, odcedź i wypij ciepłe, najlepiej przed pójściem spać.
Nawilżanie śluzówki
Inhalacje z naparu rumianku, szałwi, tymianku czy babki lancetowatej wpływają korzystnie na wysuszoną i podrażnioną śluzówkę. Dodatkowo nawilżaj powietrze specjalnymi nawilżaczami. Jeśli nie masz takiego, z powodzeniem wystarczą mokre ręczniki porozwieszane na kaloryferach. Nie zapomnij o wywarze z siemienia lnianego. Aby go przygotować łyżeczkę ziaren zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem przez dziesięć minut. Ciepły roztwór należy pić dwa razy dziennie.