Jak przygotować dziecko do wyjazdu na zieloną szkołę?

Dla wielu dzieci wyjazd na zieloną szkołę to pierwszy samodzielny wypad z domu. Jeśli zostanie dobrze zaplanowany, oboje będziecie czuć się bezpiecznie.

Zanim Twoje dziecko wyjedzie, poznaj o adres i telefon ośrodka, w którym będzie przebywać Twoja pociecha. Zdobądź również telefon do wychowawcy grupy i poproś o wyznaczenie godzin, w jakich można dzwonić do dziecka. Dobrze jest wejść w kontakt z innymi rodzicami i wspólnie przekazywać sobie między sobą informacje. Wtedy nie będzie potrzeby ciągłego zadręczania wychowawcy, który zamiast skupiać się na dzieciach, będzie ciągle odbierać telefony od zmartwionych rodziców. Będziesz zobowiązana do wypełnienia oświadczenia, w którym podasz informacje na temat stanu zdrowia smyka oraz o lekach, które ewentualnie musi przyjmować. Nie możesz zatajać danych na temat choroby lokomocyjnej czy też alergii malucha. W takie sytuacji Twoim obowiązkiem jest dostarczenie opiekunowi niezbędnych leków łagodzących objawy dolegliwości.

Szczera rozmowa

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe dziecka na zieloną szkołę – porozmawiaj z nim o tym. Dowiedz się, co na ten temat myśli. Opowiedz, co będzie tam robić. Zdarza się, że maluchy mają zgoła inne wyobrażenie na temat rozrywek panujących na wycieczce. Może im się wydawać, że będą mogli robić wszystko to, na co mają ochotę. A przecież program zielonej szkoły mówi zupełnie co innego.

Zaangażuj dziecko w pakowanie. Wtedy będzie wiedzieć, co ma ze sobą i gdzie tego szukać. Zapakuj taką liczbę ubrań, jaka odpowiada długości pobytu. Wcześniej sprawdź prognozę pogody, aby wiedzieć, jaka odzież będzie dziecku potrzebna. Nie zapomnij o podpisaniu ubrań. Może się zdarzyć, że kilkoro dzieci będzie mieć taką samą bluzę czy koszulkę.

Koniecznie zapakuj ulubioną przytulankę, aby smyk nie czuł się samotny, gdy nie będzie przy nim rodziców.

zielona-szkola

Pieniądze

Nie zgadzaj się, jeśli Twój maluch będzie chciał zabrać ze sobą na wyjazd drogi telefon komórkowy czy też konsolę do gier. Może je zgubić albo zostać okradzionym. Poza tym, dobrze będzie gdy na kilka dni dziecko odpocznie od gadżetów, z którymi nie rozstaje się na co dzień.

Porozmawiaj z nauczycielem na temat kwoty kieszonkowego. Optymalnie byłoby, gdyby wszystkie dzieciaki miałyby taką samą ilość pieniędzy na własne wydatki. W celach bezpieczeństwa najlepiej, aby pieniędzmi dysponował opiekun i wydzielał dzieciom wcześniej umówioną kwotę każdego dnia. W przeciwnym razie smyk może całe kieszonkowe wydać na słodycze już w pierwszych dniach wycieczki.

Podróż

Rano nie dawaj maluchowi do jedzenia nic ciężkostrawnego. Na drogę do picia zapakuj wodę mineralną i zdrowe przekąski zamiast wysokokalorycznych chipsów i gazowanych słodkich napojów. Wcześniej dowiedz się od wychowawcy, jakim autokarem będą przewożone dzieciaki i czy spełnia on wszystkie wymogi. Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w wyglądzie autobusu, możesz zwrócić się do policji o jego skontrolowanie.

Dobre rady

Pamiętaj, aby nie dzwonić do dziecka za często. W ten sposób sprawisz, że zacznie tęsknić za rodzinnym domem, przez co wyjazd nie będzie dla niego udany.

Jeśli maluch zanosi się płaczem w trakcie rozmowy z Tobą, dowiedz się od wychowawcy, co jest przyczyną takiego zachowania. Zazwyczaj są to drobnostki, ale ostrożności nigdy nie za wiele.

Niech ostatecznością będzie zabranie dziecka z zielonej szkoły. Pozwól mu się zaklimatyzować. To dla niego nowa sytuacja, w której musi się odnaleźć. Zbyt szybkie zabranie go stąd uniemożliwi ten fakt.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.