Jak postępować w przypadku urazu głowy?

Pragniesz chronić swoje dziecko za wszelką cenę, to normalne przecież bardzo je kochasz i chcesz jego bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że nie jesteś w stanie zapobiec wszystkim złym zdarzeniom i wszystkiego przewidzieć. Dzieci niestety bardzo często nabijają sobie guzy i jest to nieuniknione. Sytuacja staje się poważniejsza, jeśli jest to cięższy uraz głowy… Sprawdź co robić w takich sytuacjach.

Po uderzeniu w głowę przeważnie pojawia się guz i ból głowy. W czasie wypadku dziecko może też uszkodzić sobie naskórek. Jak postępować w takiej sytuacji?

Jeśli maluch nabije sobie guza lub zauważysz na główce siniaka, przyłóż w miejsce urazu lód owinięty w ręcznik.

Połóż maluszka do łóżka w przyciemnionym pokoju. Nie masz się czego obawiać, pamiętaj, że sen jest naturalną reakcją w sytuacji, gdy dojdzie do urazu głowy. Przez następne 2 godziny dokładnie sprawdzaj jednak czy z dzieckiem wszystko w porządku, czy np. nie wymiotuje lub nie ma innych niepokojących objawów. W razie komplikacji wybierz się z dzieckiem do szpitala.

Nie podawaj dziecku tabletek przeciwbólowych, nie podawaj mu również nic do picia ani jedzenia. Jeżeli okaże się, że potrzebna będzie tomografia komputerowa, dziecko powinno być około 5 godzin po posiłku.

Jeśli dziecko ma niedużą ranę, przemyj ją wodą utlenioną, a następnie załóż opatrunek albo plaster. Większe rany będą wymagać szycia, dlatego jak najprędzej zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999, gdzie dowiesz się, co należy robić.

UWAGA!

  • NA SKUTEK UDERZENIA W GŁOWĘ MALEC MOŻE MIEĆ WSTRZĄŚNIENIE MÓZGU. OBJAWIA SIĘ ONO UTRATĄ PRZYTOMNOŚCI, SILNYM BÓLEM I ZAWROTAMI GŁOWY, NUDNOŚCIAMI I WYMIOTAMI. JEŚLI ZAOBSERWUJESZ TAKIE OBJAWY, ZADZWOŃ PO KARETKĘ POGOTOWIA – DZIECKO MUSI ZOSTAĆ ZBADANE PRZEZ SPECJALISTÓW.
  • JEŚLI DZIECKO PO URAZIE STRACI PRZYTOMNOŚĆ, NATYCHMIAST WEZWIJ KARETKĘ.
  • JEŻELI MALUCH PRZESTANIE ODDYCHAĆ ROZPOCZNIJ RESUSCYTACJĘ, CZYLI UCIŚNIĘCIA KLATKI PIERSIOWEJ I WDECHY W STOSUNKU 30 DO 2.

 

Jak postępować w przypadku urazu głowy – wideo porady

Pierwsza pomoc w razie upadku dziecka

http://www.youtube.com/watch?v=jb01XRAT10k

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.