Jak być dobrym ojcem?

Przy pierwszym dziecku zawsze jest najtrudniej. Wszystko wydaje się być nowe i nieznane.

Wielu ojcom wydaje się, że sobie nie poradzą z nawałem obowiązków, opieką nad dzieckiem i wychowaniem.

Wcale tak nie musi być. Wiadomo, że wszystkiego nauczysz się z czasem, ale jest kilka takich uniwersalnych rad, dzięki którym można uniknąć bycia surowym, srogim i nieczułym ojcem.

Wskazówki, jak być dobrym ojcem

Wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka każdy tata napotykać będzie kolejne wyzwania, którym musi podołać. Jak zatem być dobrym ojcem? Oto kilka cennych wskazówek:

  1. Buduj swój autorytet: Już od najmłodszych lat dziecko powinno widzieć, że razem z partnerką odnosicie się do siebie z szacunkiem i wspólnie podejmujecie decyzje. Dzięki temu nie tylko będziesz pracował nad własnym autorytetem, ale również uświadomisz w najlepszy możliwy sposób swojemu dziecku, że z każdym problemem może się do Ciebie zwrócić i liczyć na pomoc i zrozumienie.

  2. Miej zawsze czas: Wychowanie dzieci wymaga czasu. Te malutkie istotny pragną, aby jak najwięcej czasu im poświęcać i interesować się tym, co one robią. Nigdy nie mów „nie teraz” czy „nie mam dla Ciebie czasu”, ponieważ w ten sposób odpychasz własne dziecko i pokazujesz mu, że niewiele dla Ciebie znaczy. Czas poświęcony na rozmowę czy zabawę z dzieckiem powinien być i dla Ciebie i dla niego czymś wyjątkowym. Zawsze znajdź choć chwilę dla własnej pociechy, wówczas i ona nie będzie Ciebie nigdy unikała.

  3. Bądź nauczycielem: Marzeniem każdego dziecka jest przebywanie z własnymi rodzicami. Nie sadzaj dziecka na kilka godzin przed telewizorem czy komputerem, nie pozostawiaj go samemu sobie. To Twoja rola, by nauczyć wszystkiego swoje dzieci. Pokazuj, że sport na świeżym powietrzu jest i przyjemny i pożyteczny, zachęcaj do nauki, ponieważ to inwestycja w przyszłość, odrabiaj razem z dzieckiem lekcje, pomagaj rozwiązywać problemy, zachęcaj do szukania własnego hobby, przede wszystkim bądź nauczycielem i naucz go tego, czego być może Tobie nikt nigdy nie pokazał.

  4. Ciesz się z bycia z dzieckiem: Czas, który poświęcasz na wychowanie i przebywanie z własnym dzieckiem traktuj, jak nagrodę. Ciesz się, że możesz być blisko własnej pociechy, rozmawiać z nią, bawić się, uczyć i pokazywać nowe rzeczy. Nie uciekaj od tego i nie traktuj tego czasu, jak przykrego obowiązku, bowiem dzieci od razu to wyczują.

  5. Bądź empatyczny: Nie unikaj fizycznego kontaktu z dzieckiem i nie obawiaj się, że stracisz w jego oczach, jeśli je przytulisz czy pocałujesz na dobranoc. Dzieci potrzebują fizycznej bliskości ojców, dlatego bierz malucha na ręce, noś go na barana, trzymaj za rękę, kiedy idziecie na spacer. To nie ujma, to duma, że jesteś ojcem i nie wstydź się pokazywać tego całemu światu.

Wychowywanie dzieci nigdy nie było prostą sprawą, ale w tej kwestii wiele zależy od Twojego nastawienia i chęci. Powinieneś uświadomić sobie to, że bycie ojcem to czysta przyjemność, że czas spędzony z dzieckiem jest nagrodą, że kiedyś dziecko będzie chętnie wracało do rodzinnego domu.

Dobrym ojcem nie można się stać w jedną krótką chwilę, od narodzin maluszka trzeba nad tym pracować, uczyć się nierzadko na własnych błędach i ich nie powtarzać.

Przecież dobrym ojcem się jest, a nie się bywa.

dobry-ojciec

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.