Jak walczyć z trądzikiem

Jak leczyć trądzik?

trądzik

Jak leczyć trądzik?

Trądzik jest jedną z najbardziej znienawidzonych chorób okresu dojrzewania, bardzo często dotykającą dzisiaj także osoby dorosłe. Szpeci twarz, pojawia się także na klatce piersiowej i plecach, a wygrać z nim trudno. Nie można jednak pozostawić go samemu sobie, gdyż nieleczony może przysporzyć nam o wiele większych problemów.

Dlatego dzisiaj radzimy, w jaki sposób leczyć trądzik. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje trądziku

Mamy kilka rodzajów trądziku i każdy z nich nalezy leczyć w nieco inny sposób. Wyróżniamy:

  • trądzik zaskórnikowy, charakteryzujący się występowaniem zaskórników, otwartych i zamkniętych,
  • trądzik ropowiczy, z głębszymi ogniskami zapalnymi i ropnymi cystami, które mogą przyczynić się do powstawania blizn,
  • trądzik grudkowo-krostowy, w którym dominują grudki oraz krosty.

Leczenie trądziku

Intensywność leczenia należy dostosować przede wszystkim do stopnia nasilenia zmian, jednakże w każdym przypadku będzie ono polegało na zmniejszeniu nadmiernego rogowacenia skóry, zapobiegnięciu rozwojowi bakterii Propionibacterium acnes, a także zmniejszeniu łojotoku, gdyż wszystkie te czynniki sprzyjają rozwojowi trądziku.

Stąd leczenie przy użyciu jednego leku nie jest odpowiednie. Konieczne jest bowiem zastosowanie preparatów, które będą działały bakteriobójczo, złagodzą stan zapalny, ograniczą wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych, a także nadmierne wytwarzanie łoju w gruczołach.

Jeżeli problem jest niewielki, może pomóc już zmiana pielęgnacji cery – dobranie odpowiednich kosmetyków i stosowanie preparatów do leczenia miejscowego, zwłaszcza w przypadku zaskórników oraz lekkich postaci trądziku grudkowo-krostkowego. Po te metodę często z powodzeniem sięgają młodzi ludzie, lecząc się samodzielnie przy użyciu leków opartych na działaniu witaminy A, spirytusu salicylowego, siarki, cynku, nadtlenku benzoilu itp.

W przypadku trądziku nasilonego (średnio- i ciężko) stosuje się leczenie ogólne, z zastosowaniem antybiotyków, retinoidów, sulfonów, leków hormonalnych, a czasami także i innych metod, czasami nieszablonowych. Należy je stosować jedynie pod kierunkiem lekarza, który będzie przeprowadzał dodatkowe badania, m.in. próby wątrobowe w przypadku kuracji antybiotykowe.

Dieta przy trądziku

Należy pamiętać, że na stan naszej skóry ma wpływ także to, co jemy. Warto więc komponować zdrowe menu, uwzględniając wszystkie cenne dla zdrowia składniki.

Tłuszcze, które są niezbędne dla syntezy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, powinny stanowić ok. 30 % produktów spożywanych przez nas każdego dnia, jednak wybierajmy te, które są najbardziej wartościowe, nienasycone, takie jak oleje roślinne, tj. lniany, z wiesiołka, nasiona, np. słonecznik itp.

Unikajmy też potraw smażonych i pikantnych, nie sólmy w nadmiarze i pamiętajmy o tym, aby dostarczać organizmowi kwasów tłuszczowych Omega-3 (znajdziemy je w rybach morskich i niektórych roślinach – więcej informacji tutaj:  ).

Jak leczyć trądzik? – porady video

Poniżej film, dzięki któremu na pewno rozjaśnicie część swoich wątpliwości odnośnie do tego, jak leczyć trądzik :)

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.