Jak ochronić mieszkanie przed słońcem?

Nadmierna ilość promieni słonecznych, które wpadają do naszego mieszkania, czasami może nam przeszkadzać. Dlatego warto zapoznać się ze sposobami zaciemniania pomieszczenia.

Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez łączenie wielu różnych rozwiązań: rolet, zasłon, firan, żaluzji czy gotowych paneli wieszanych na karniszu. W ten sposób nie tylko ochronimy mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale dodatkowo ozdobimy okno.

W samodzielny sposób

Można wykorzystać specjalne tkaniny, które charakteryzują się dużym stopniem zaciemnienia, np. blackouty, ale są tez inne sprawdzone na to sposoby.

W przypadku, jeśli dysponujemy cienką tkaniną, która przepuszcza duże ilości światła, wówczas możemy naszyć do niej kolejną warstwę. Od strony pomieszczenia materiał może być jaśniejszy, a od okna ciemniejszy. Innym równie interesującym sposobem, jest umieszczenie dwóch warstw materiału, a pośrodku zawieszenie dodatkowej z flizeliny.

Panele do powieszenia można wykonać z ciemnej, grubej tkaniny albo gęstego żakardu. Konieczne będzie wszycie taśmy firanowej, która powinna znajdować się na dole i na górze tkaniny. Na dole paneli, gdzie utworzyły się tunele, wsuwamy krótkie rurki karniszowe. W tunele na górze wkładamy dłuższy drążek.

Gotowe propozycje

Można zdecydować się na kupno gotowych rolet wewnętrznych, żaluzji albo folii do naklejania na szybę.

Rolety i żaluzje są dostępne w kilku odsłonach, które różnią się między sobą sposobem montażu, mechanizmem działania i rodzajem materiału. Najlepszym stopniem zaciemnienia charakteryzują się rolety thermo, gdzie zamontowano powłokę aluminiową, która doskonale odbija promienie słoneczne.

Można także zdecydować się na kupno folii samoprzylepnych. Dostępne są lustra weneckie, które sprawiają, że z zewnątrz nic nie widać. Największym powodzeniem cieszą się w biurowcach, w mieszkaniach znacznie rzadziej, ponieważ z trudem ją się usuwa.

Czyszczenie

Wielowarstwowe zasłony czyścimy ręcznie w letniej wodzie albo chemicznie, aby nie dopuścić do zafarbowania. Rolety i żaluzje odkurzamy albo przecieramy wilgotną, miękką szmatką. Folie na oknach usuwamy płynem do szyb albo mokrą szmatką.

jak-chronic-mieszkanie-przed-sloncem

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.