Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?

rzucanie palenia

Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?

Palenie nie jest zdrowe. Powoduje choroby serca, płuc, przyczynia się do nowotworów, szkodzi otoczeniu, psuje zęby… Lista wad tego nałogu jest jednak o wiele dłuższa i nie trzeba jej chyba nikomu przypominać – kampanie antynikotynowe są obecnie prowadzone na naprawdę szeroką skalę. Często jednak, znając zgubny wpływ papierosów na nasze zdrowie, boimy się zerwać z nałogiem z obawy przed przytyciem. W tym, że palenie papierosów wyszczupla, jest pewnie sporo prawdy, gdyż paląc, ma się mniejszy apetyt i rzadziej sięga się po przekąski, zagłuszając ewentualny głód wyjściem na „dymka”. Jednakże nie można też zapominać, że szczupłym można być bez palenia!

Dzisiaj mamy wiec dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, w jaki sposób nie przytyć, rzucając palenie. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak nie przytyć po rzuceniu palenia

Jednym z objawów, jaki towarzyszy rzucaniu palenia, jest zmiana w przyswajaniu pokarmu. Często może się objawić wzrostem apetytu, jednakże jeżeli jest się tego świadomym, można rozpocząć działania przygotowujące do tej sytuacji już wcześniej.

Uważa się, iż około 1/3 osób rzucających palenie nie tyje, 1/3 przybiera na wadze na stałe, 1/3 zaś zrzuca zbędne kilogramy, ćwicząc oraz stosując dietę zalecaną w terapii odwykowej.

Aby nie przytyć po rzuceniu papierosów i wzmocnić organizm, należy:

  • jeść razowe pieczywo, otręby, kiełki i inne produkty, które zawierają ziarna zbóż,
  • pić dużo naturalnych soków, zarówno warzywnych, jak i owocowych,
  • często sięgać po bogate w witaminę C warzywa i owoce, zwłaszcza buraki, marchew, pomidory czy paprykę, a także cytrusy,
  • główne posiłki spożywać o stałych porach i nie podjadać między posiłkami,
  • planować posiłki w oparciu o tabele kaloryczne i starać się, aby dieta była zdrowa i zbilansowana,
  • uprawiać sport, którego intensywność najlepiej ustalić w zależności od wydolności organizmu.

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.