Nie tylko lekarze apelują, że warto rzucić palenie, gdyż jest to nałóg powoli niszczący płuca i zabijający. Także rządzący naszym państwem mobilizują do tego, wprowadzając zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, który wielu osobom utrudnił dotychczasowe życie. Nałogowi palacze często jednak łamią te przepisy. „Zabijają” w ten sposób nie tylko siebie, ale także innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych. Palenie warto więc rzucić – zmiany pojawią się szybko i będą dostrzegalne gołym okiem.
Rodzi się jednak pytanie, w jaki sposób zmobilizować się do zerwania z tym nałogiem. Dzisiaj mamy dla Ciebie wskazówki, jak to zrobić.
Wskazówki, jak zmobilizować się do rzucenia
Aby podjąć decyzję o rzuceniu palenia, musisz sobie przede wszystkim uświadomić, jak szkodliwy jest to nałóg, nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego najbliższego otoczenia. Jeżeli bowiem palisz wśród osób niepalących, wypuszczasz w ich kierunku dym, który im znacznie bardziej szkodzi niż Tobie. Zawiera bowiem 5 razy więcej tlenku węgla oraz 3 razy więcej smoły i nikotyny, niż Ty pochłaniasz, zaciągając się papierosem.
Ich serce pracuje z podwojonym wysiłkiem, gdyż część hemoglobiny po zetknięciu się z tlenkiem węgla nie może już dostarczać komórkom tlenu. Jeśli w towarzystwie niepalącego wypalisz 20 papierosów, to on wciągnie w płuca 5 z nich. Ponieważ jego organizm nie jest przyzwyczajony do nikotyny – każdy papieros będzie działał na niego z potrójną mocą!
Pamiętaj też o tym, że jeśli palisz:
- skracasz sobie i innym życie. Każdy papieros zabiera z niego 5,5 minuty.
- jesteś narażony na choroby serca i płuc,
- cierpisz częściej na bóle głowy i dolegliwości żołądkowe,
- masz gorszy zmysł smaku oraz węchu,
- tracisz energię, gdyż paczka papierosów osłabia cię tak, jak 8 godzin ciężkiej pracy,
- miewasz kłopoty z pamięcią, ponieważ zaciągając się nikotyną, zatruwasz centralny układ nerwowy,
- szybciej się starzejesz: cera staje się żółta, szybciej wysusza się skóra i powstają zmarszczki.
Palenie papierosów jest więc bardzo niekorzystne dla Twojego zdrowia i po kawałeczku zabiera Ci czas, który przecież w przyszłości mógłbyś spędzić na robieniu rzeczy, które uwielbiasz, czy przebywaniu w towarzystwie osób, które kochasz, które są
dla Ciebie ważne. Teraz o tym nie myślisz, bo kto by się martwił przyszłością, jednak za kilka lat, kiedy okaże się, że brakuje Ci oddechu, że któryś narząd nie działa tak, jak powinien, że cierpisz na chorobę nowotworową, będziesz żałować, że nie podjąłeś decyzji o zerwaniu z nałogiem wcześniej.
Daj więc sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze, zdrowsze życie i powiedz papierosom NIE!