Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Jeśli myślisz, że poruszanie się po lodowisku wymaga jedynie założenia łyżew, to grubo się mylisz. Najpierw trzeba znać kilka ważnych zasad i dopiero wtedy wejść na płytę lodowiska.

Z pewnością napotkasz na swej drodze wiele trudności, jednak nie od razu Kraków zbudowano, tak więc nie przejmuj się niepowodzeniami. Wszystkiego można i wręcz trzeba się nauczyć.

Rodzaje łyżew

Zanim wejdziesz na lodowisko, sprawdź, czy łyżwy które posiadasz są odpowiednio dopasowane do wielkości twojej stopy. Równie ważne jest właściwe zawiązanie ich do stopy. Noga nie może uciekać z łyżwy, nie może się w niej ruszać. Ważna jest jej stabilność. Musi dobrze opinać stopę i kostkę.

Do wyboru mamy łyżwy do jazdy figurowej, łyżwy hokejowe oraz panczeny. Te pierwsze są najczęściej polecane dla początkujących łyżwiarzy, ponieważ posiadają z przodu płozy ząbki, które stanowią ułatwienie przy podnoszeniu się i zatrzymywaniu. Ponadto, wysoki but chroni kostkę przez kontuzją. Jednakże mają też swoje minusy, aczkolwiek amatorzy tego sportu na początku mogą się często potykać i tym samym zniechęcać do dalszej nauki.

Węższe i krótsze są hokejówki, które nie posiadają żadnych czubków, jak w przypadku łyżew do jazdy figurowej. Stąd wielu początkujących łyżwiarzy to właśnie po ten rodzaj łyżew sięga. Wiele osób jest zdania, że to właśnie na nich można najszybciej nauczyć się jeździć, dlatego tak wielu łyżwiarzy właśnie po nie sięga najczęściej.

Panczeny, czyli łyżwy do jazdy szybkiej są nieco bardziej skomplikowane i nadają się jedynie dla wprawionych łyżwiarzy. Nie poleca się ich amatorom.

Zasady nauki jazdy na łyżwach

Potrenuj upadanie i podnoszenie się z tafli lodowiska. W tym celu zegnij kolana i wykonaj głęboki przysiad.

 

Przechyl ciężar ciała na jedną stronę i nachyl się do przodu, gdy będziesz upadać. Dłonie skieruj tuż przed kolanami i obróć się na dłoniach i kolanach. Stopę umieść między dłonie, dołącz do niej drugą nogą, zdecydowanie odepchnij się od podłoża i wstań. Czynności wykonaj kilka razy.

Podejdź do bandy. Zdejmij ochraniacze z ostrzy łyżew i powoli trzymając się bandy wejdź na lodowisko.

Przez cały czas trzymaj się bandy. Dla jednych wejście na lodowisko może być ekscytujące, dla innych z kolei mrożące krew w żyłach, jednak mimo wszystko postaraj się wejść na lodowisko tak, aby nie przeszkadzać innym uczestnikom. Upadłeś? Nie przejmuj się, najważniejsze, aby nie poddawać się i iść konsekwentnie do celu. Jazda na łyżwach może być naprawdę fajna.

Kolejny krok, to puszczenie się bandy i delikatne odsunięcie się od niej. Miej kolana lekko zgięte. Nie machaj rękoma. Jeśli jeździsz lub jeździłeś kiedyś na rolkach, powinno być Ci o wiele łatwiej.

Teraz wykonaj przysiad. Ręce postaraj się mieć na równo z pośladkami, w ten sposób ćwiczy się utrzymywanie równowagi. Stojąc na lodzie musisz czuć się pewnie, zwłaszcza wtedy, gdy robisz przysiady. Ćwicz tą czynność. Choć może wydawać się to banalnie proste, to jednak na płycie lodowiska wygląda to zupełnie inaczej. Wykonując przysiady uczymy się balansować własnym ciałem. Opanowanie tej sztuki pozwoli nam na późniejsze sprawne poruszanie się po lodowisku.

Przypomnij sobie ćwiczenia ze spadania. Wykonaj je na lodzie. Łyżwy zapewne będą się ślizgały, dlatego wspomóż się oparciem dłoni o lód. Umieść dłonie między łyżwami i podnieś się, stosując zasadę – najpierw jedna stopa, a potem druga. Tak powinno pójść o wiele łatwiej.

Kolejny krok to próba przejścia się po lodzie. Zbierz się na odwagę i odepchnij się tak, aby móc przejechać na dwóch nogach chociaż kawałek po lodzie. W ten sposób zaczniesz ćwiczyć równowagę.

Teraz przyszła pora na naukę zatrzymywania. W tym celu rozszerz lekko nogi, skręć łyżwy w ten sposób, aby przednia ich część była skierowana do środka, jednocześnie odchyl lekko ciało do tyłu. Można dodatkowo ugiąć jedną nogę w kolanie i jechać tylko na jednej łyżwie. Druga musi być ułożona prostopadle do pierwszej, to nią staraj się hamować.

Jeśli opanowałeś wszystkie te ćwiczenia perfekcyjnie, przyszła pora na prawdziwą jazdę na łyżwach. Jednak najpierw zacznij maszerować w miejscu, potem próbuj zacząć się przemieszczać do przodu. Odpychaj się od płyty lodowiska raz jedną, a raz druga nogą, wewnętrzną krawędzią łyżew, aby ugięte kolana zbliżyły się do siebie. Pamiętaj o ruchu biodrami.

Pamiętaj, że jazda na łyżwach to zabawa, nie ma mowy w niej o jakiejkolwiek rywalizacji, szczególnie w momencie stawiania swoich pierwszych kroków na lodzie. Początki zawsze są trudne, dlatego nie zrażaj się niepowodzeniami.

4.5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.