Jak dobrać rozmiar deski snowboardowej?

Sezon na białe szaleństwo w pełni. Padający za oknem śnieg jeszcze bardziej zachęca nas do przebywania na stokach. Dlatego coraz częściej uprawiamy narciarstwo i snowboard.

Tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z deską snowboardową, z pewnością poniższy artykuł da sporo cennych wskazówek. Dowiedz się, jak rozmiar deski wybrać, uwzględniając długość i szerokość.

Jak wybrać pierwszą deskę snowboardową?

Przede wszystkim należy wiedzieć, co to jest długość snowboardu. Jest mierzona w centymetrach, jednak wielokrotnie wynik w cm jest skracany i podawany jako dwie ostatnie cyfry.

Dla przykładu deska firmy Burton o rozmiarze 56 oznacza, że jej długość całkowita wynosi 156 cm. Najkrótsza deska ma długość od 95 cm i jest przeznaczona dla dzieci, z kolei najdłuższa może przekraczać nawet 180 cm.

W celu dobrania odpowiedniej długości snowboardu, powinno ją się przyrównać do własnego wzrostu.

Deski ustawione w pozycji pionowej, które sięgają do brody są sprzętem, którym najłatwiej manewruje się na stokach, dlatego polecane są do nauki jazdy. Takie deski są również polecane dla profesjonalnych snowboardzistów, którzy na stokach lubią stosować różne triki i zabawy.

Deska ustawiona pionowo powinna kończyć się na wysokości sięgającej pomiędzy brodą, a nosem. Takiego rodzaju długość jest polecana dla snowboardzistów już zaawansowanych oraz tych, którzy po stoku poruszają się profesjonalnie.

Długość deski sięgająca od wysokości oczu do kilku centymetrów ponad głową – długie deski służą do bardzo szybkiej jazdy oraz do jazdy w terenach wysokogórskich.

Twardość deski powinni mieć na uwadze snowboardziści z nadwagą. Oczywiście mogą kierować się powyższymi zasadami, jednak na dłuższą metę nie będzie to dla nich korzystne. Z kolei ci pasjonaci białego szaleństwa z niedowagą, powinni zaopatrzyć się w miękką deskę.

Kolejna rzecz, o jakiej trzeba pamiętać, to szerokość deski. Powinna być ściśle dopasowana do rozmiaru stopy. Wąska deska jest przeznaczona dla osób o niewielkiej nodze, z kolei szerokie – dla snowboardzistów o dużej stopie.

Szerokość deski jest prezentowana w centymetrach lub milimetrach. Szerokość tą można znaleźć w specyfikacji pod nazwą waist width – talia deski oraz w katalogu producenta, który umieszczony jest zazwyczaj w Internecie.

Aby bezbłędnie dobrać szerokość deski, należy stanąć na niej, na równej powierzchni. Potem zapiąć wiązania albo umieścić stopę w takiej pozycji, w jakiej poruszamy się po stoku. Im większy kąt nachylenia, tym mniejsza musi być jej rozpiętość.

Gdy ustawimy się w pozycji do jazdy, buty powinny wychodzić nieco poza szerokość deski. Problemem może się okazać sytuacja, w której place u nóg i pięta będzie oddalona od jej krawędzi. Wiąże się to z kłopotami z zakręcaniem. Jeśli palce lub pięta wystaje poza deskę, to najprawdopodobniej będziemy odczuwać dyskomfort na śniegu, ponieważ będziemy nimi zahaczać o biały puch, co spowoduje hamowanie jazdy.

Szczupłe osoby powinny zaznajomić się z poniższą tabelą, która określa rozmiar deski w zależności od wagi i długości, odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Podane wartości lepiej traktować tylko orientacyjnie, ponieważ różne sa style jazdy, a więc inna może okazać się długość deski.

Orientacyjne rozmiary deski snowboardowej

Dla kobiet:

Waga (kg) Długość deski (cm)
do 40 135 – 140
40 – 50 140 – 145
50 – 60 145 – 155
60 – 70 150 – 160
powyżej 70 155 i więcej

Dla mężczyzn:

Waga (kg) Długość deski (cm)
do 40 140 – 145
40 – 50 145 – 155
50 – 60 150 – 160
60 – 70 155 – 165
70 – 80 155 – 165
80 – 90 160 – 170
powyżej 90 165 i więcej

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.