Jak ładować akumulator?

Zdarzają się sytuacje, gdy samochód nie chce zapalić, pada rozrusznik i gasną kontrolki oraz lampki… Wszystko to może świadczyć o tym, że wyczerpał się akumulator i konieczne jest jego naładowanie.

Jak naładować akumulator, podpowiadamy poniżej.

Wskazówki, jak ładować akumulator

Jak zapewne wie każdy kierowca, akumulator stanowi statyczne źródło energii w samochodzie i zasila odbiorniki elektryczne w sytuacji unieruchomienia silnika. Jest kilka sytuacji, w których trzeba go czasami doładować, np. gdy sam się rozładuje, gdy pojawi się usterka układu ładowania itp.

Istnieje kilka metod ładowania, do których zalicza się np.

  • ładowanie wyrównawcze,
  • doładowanie,
  • ładowanie przyspieszone.

Każde z tych ładowań różni się wartością prądu, jaką ładujemy akumulator.

W przypadku ładowania wyrównawczego ładujemy akumulator prądem o wartości 1/20 jego pojemności, w przypadku doładowania – prądem o wartości 1/10 jego pojemności, a w przypadku ładowania przyspieszonego, niekorzystnego dla akumulatora, najpierw prądem o wartości 0,8 jego pojemności, do momentu gazowania, a następnie prądem o wartości 1/10 jego pojemności.

Ładowanie akumulatora krok po kroku

  1. Odłącz akumulator.
  2. Wyjmij akumulator, oczyść go, jeżeli jest zabrudzony.
  3. Sprawdź poziom elektrolitu, odkręcając korki na celach, w razie potrzeby dolej wody destylowanej.
  4. Zacisk prostownika, który oznaczony jest (+), połącz z zaciskiem akumulatora również oznaczonym (+), natomiast zacisk prostownika oznaczony (-) z zaciskiem akumulatora oznaczonym również (-).
  5. Ustaw na prostowniku odpowiednią wartość prądu, włącz prostownik i co jakiś czas sprawdzaj poziom gazowania – jeżeli będzie wzrastał zbyt gwałtownie, wyłącz prostownik.
  6. Sprawdź, jaka jest wartość napięcia na zaciskach oraz gęstość elektrolitu, powtórz tę czynność po godzinie oraz dwóch – jeżeli wartości będą stałe, będzie to świadczyło o tym, że akumulator jest naładowany. W innym wypadku konieczne będzie jego ponowne ładowanie.

Jak ładować akumulator? – porady video

Poniższy film przedstawia konserwację i ładowanie samoobsługowego akumulatora samochodowego.


Jak podładować akumulator – przedstawia poniższy film.

 

Poniższy film przedstawia, w jaki sposób „pożyczyć prąd” z samochodu np. sąsiada.

3/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.