Co warto zobaczyć w Paryżu zimą?

Paryż jest ciepły, kolorowy i radosny przez całą zimę, a podczas świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok szczególnie skory do zabawy, oczywiście szampańskiej. Na ulicach wesoło błyskają wtedy światła świątecznych dekoracji, pod ratuszem ryczą krowy i beczą owce w szopce, a w sylwestra tysiące ludzi urządzają sobie pikniki na miejskich skwerach. Panuje tam taki ścisk, jak w środku lata na plaży. Gdy wybije północ, wszyscy zrywają się na równe nogi, a wspólny okrzyk radości słychać aż na szczycie wieży Eiffla – symbolu Paryża – która od ponad 100 lat góruje nad roziskrzonym jak choinka (nie tylko w święta) miastem.

 

Boże Narodzenie w Paryżu

 

Oczywiście świąteczny Paryż najlepiej oglądać z wieży Eiffla. Ta gigantyczna konstrukcja stoi nad brzegiem Sekwany, na skraju parku zwanego Polami Marsowymi. Ma 319 metrów wysokości, czyli ponad 100 pięter. Każdego dnia na górę chcą się dostać tysiące ludzi, dlatego w kolejce do wind można spędzić nawet dwie godziny. Żeby przy tym nie zmarznąć, można dla rozgrzewki wspiąć się po schodach na pierwszy taras (ten znajdujący się ponad „nogami” wieży) lub drugi (na około 100 metrów). Stamtąd wjazd jest tańszy, a kolejki zwykle są trochę krótsze.  Warto jednak czekać, bo wjazd na górę jest bardzo ekscytujący – windy mają szerokie okna, a widok chodnika 200 metrów nad stopami może przyprawić o zawrót głowy. Po dotarciu na taras widokowy (274 metry nad ziemią) nie tylko więc oddycha się z ulgą, ale i wzdycha się z zachwytu. Z tej wysokości kamienice wyglądają jak domki dla lalek, kolorowe światła wzdłuż ulic i bulwarów jak koraliki, a Sekwana – jak niebieska wstążka. Z wieży doskonale widać centrum Paryża – wyspę Cite, na której stoi katedra Notce Dame. Świątynia ta nadzwyczaj pięknie prezentuje się w czasie świąt, gdy jest oświetlona kolorowymi reflektorami (na co dzień oświetlają ją białe reflektory). Fantastyczne stwory zdobiące jej rynny wyglądają wtedy jak żywe, a cała konstrukcja sprawia wrażenie tak lekkiej, jakby miała za chwilę się unieść.

Żywe stworzenia, i to wcale nie baśniowe, można zobaczyć z kolei w szopce bożonarodzeniowej ustawionej pod ratuszem. Są tam krowy, owce i konie, które czasem ryczą, beczą i rżą na całą okolicę. Oglądają je tysiące paryżan i chyba tyle samo turystów.

Nie mniejszą widownię gromadzą świąteczne wystawy w domach towarowych. Jedne z najsłynniejszych można zobaczyć w Au Printemps. Około dwóch tygodni przed świętami gotowe aranżacje wjeżdżają na wystawy na platformach, a na chwilę tę oczekują całe tłumy gości. Od błyskawic fleszy robi się jasno jak w dzień, a z okienka wystawowego macha do ludzi mechaniczna Królewna Śnieżka.

 

Sylwester w Paryżu

W sylwestra bawi się cały Paryż. Ulubionym miejscem imprez na świeżym powietrzu są Pola Marsowe oraz Pola Elizejskie – długa aleja, przy której znajdują się eleganckie sklepy i restauracje. Już od wczesnego popołudnia na okolicznych skwerkach rozsiadają się ludzie z plastikowymi kubkami w rękach (szkła nie wypada przynosić) i popijają napoje, niekoniecznie bezalkoholowe. Wieczorem jest tam olbrzymi tłok. Punktualnie o północy wszyscy wydają z siebie okrzyk radości, a na niebie rozbłyskują sztuczne ognie, układając się w różne wzory. Strzelają też korki od szampanów, a wokół słychać życzenia we wszystkich językach.

 

Zwiedzanie miasta

Po nocnych szaleństwach warto wybrać się na spacer do dzielnicy artystów – Montmartre. Tam właśnie znajduje się słynny plac Pigalle, na którym można kupić jadalne kasztany, a także crepes, czyli naleśniki z marmoladą i owocami, które powszechnie można dostać na paryskich ulicach. Będąc w Paryżu w okolicach sylwestra, warto również obejrzeć paradę, która w Nowy Rok odbywa się w Montmartrze. Każdy może się przyłączyć do tego malowniczego korowodu, na który składają się ludzie poprzebierani w najdziwaczniejsze stroje. Można również obejrzeć walki gladiatorów, inscenizowane w parku Asteriksa – to park rozrywki, w którym pokazuje się sceny ze starożytnych dziejów Francji i Paryża.

Po zabawie warto odpocząć, najlepiej nad wodą, na przykład na statku pływającym po Sekwanie. Statek ma szklany dach, dzięki czemu można oglądać rozgwieżdżone niebo i rozlega się grana na żywo muzyka.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.