Zdrowotne korzyści z mięty

Mięta jest wszechstronną rośliną dającą wiele korzyści dla zdrowia. Mimo iż pochodzi ona z Azji Środkowej, preferuje gleby wilgotne, a więc może rozwijać się w każdym klimacie.

Miętowa herbata pomaga stymulować zmysły i poprawić nastrój, umożliwia też złagodzenie objawów przeziębienia i eliminuje czkawkę. Innym typowym zastosowaniem mięty jest zwalczanie nieświeżego oddechu. Innymi właściwościami mięty jest zdolność eliminowania bólów mięśni i łagodzenie bólów miesiączkowych.

Mięta ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można na przykład przygotować tonik to twarzy oczyszczający pory z miętą.

Składniki:

– 3 łyżki posiekanej świeżej mięty,
– 1 łyżka skórki pomarańczowej,
– 1 szklanka wrzątku,
– 1 łyżka oczaru wirginijskiego.

Wymieszać liście mięty ze skórką pomarańczową, zalać wrzątkiem, odstawić do przestygnięcia. Następnie przecedzić, dodać oczar i przelać do butelki z rozpylaczem.

Działania niepożądane mięty

– Zaleca się, by nie pić herbaty miętowej w przypadku zgagi, ponieważ roślina ta rozluźnia mięśnie brzucha i może stymulować wyrzucanie kwasów żołądkowych do przełyku.

– Kobiety w ciąży nie powinny spożywać herbaty miętowej, gdyż rozluźnia ona mięśnie macicy i może spowodować poronienie.

– Herbata miętowa może wchodzić w interakcje z lekami, dlatego jeśli jakieś się zażywa, trzeba przyjmowanie mięty skonsultować z lekarzem.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.