Zioła łagodzące objawy menopauzy

Menopauza to etap życia kobiety cechujący się wieloma zmianami fizjologicznymi i psychologicznymi, które mają dużą siłę oddziaływania. Zmiany te spowodowane są głównie przez spadek poziomu hormonów produkowanych przez jajniki.

Do najczęstszych objawów menopauzy należą uderzenia gorąca, bóle głowy, suchość pochwy, depresja, drażliwość, bezsenność i wahania nastroju. Czas menopauzy jest więc trudnym okresem  ten w życiu każdej kobiety, ale stosując niektóre zioła, można złagodzić te objawy.

Siemię lniane

Napary z siemienia lnianego albo nasion lnu są istotnym źródłem lignian – związków, które odgrywają ważną rolę w zakresie regulowania poziomu hormonów żeńskich. Ponadto nasiona lnu zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne dla skutecznego funkcjonowania układu rozrodczego u kobiet. Wiele badań wykazało, że siemię lniane skutecznie łagodzi objawy menopauzy.

Pokarmy bogate w soję

Izoflawony to związki chemiczne tworzone przez polifenole, które mają podobne działanie do estrogenów. Znane są jako fitoestrogeny, czyli związki pochodzenia roślinnego działające tak jak estrogeny. Soja jest jednym z bogatszych źródeł izoflawonów, w rezultacie spożycie pokarmów bogatych w soję, takich jak tofu, palone orzechy sojowe czy sojowe mleko, może pomóc zmniejszyć nasilenie objawów menopauzy.

Olej z wiesiołka

>Olej z wiesiołka zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe o nazwie kwas gamma linolenowy. Związek ten jest niezbędny do syntezy prostaglandyn w organizmie. Odgrywa dużą rolę w regulacji równowagi hormonalnej, w związku z czym stosowanie oleju z wiesiołka może poprawić równowagę hormonalną, która jest zaburzona podczas menopauzy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.