Jakie badania wykonywać regularnie?

cisnienie

Jakie badania wykonywać regularnie?

Styl życia, wiek, geny – od tego zależy, czy jest zdrowym, czy też nie. Jednak wiele zależy także od tego, czy regularnie odwiedzamy lekarza i wykonujemy podstawowe badania. Niekiedy mogą wykryć niegroźną chorobę, a czasami wręcz uratować czyjeś życie!

Dlatego w kalendarzu na przyszły rok zapiszmy sobie, aby robić badania kontrolne. Dla wszystkich członków rodziny!

Dla wszystkich

CHOLESTEROL

Choć jest to proste badanie, to jakże wiele może powiedzieć o naszym zdrowiu. Przede wszystkim odpowiada na pytanie, czy jesteśmy podatni na miażdżycę naczyń  i czy grożą nam choroby układu krążenia. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, mamy wystarczająco dużo czasu, aby im zapobiec.

OZNACZENIE POZIOMU CUKRU

Dzięki temu badaniu możemy wykryć tendencję do cukrzycy i uniknąć choroby. Będzie bezpłatne, jeśli wykonamy je mając skierowanie od internisty.

POMIAR CIŚNIENIA

Możemy latami chorować na nadciśnienie zupełnie o tym nie wiedząc. Choroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Warto więc mierzyć ciśnienie, tym bardziej, że możemy to robić za darmo i bez wychodzenia z domu, jeśli zaopatrzymy się w ciśnieniomierz. Wybierając urządzenie zwróćmy uwagę, czy ma certyfikat Brytyjskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Najdokładniejsze są aparaty automatyczne z mankietem zakładanym na ramię. Niezbyt polecane są nadgarstkowe, ponieważ nie są do końca wiarygodne.

PRÓBA WĄTROBOWA

Wątroba nie jest unerwiona i nawet jeśli zostanie uszkodzona, nie będzie bolała. Dlatego prostym sposobem, żeby skontrolować jej stan są badania enzymów wątrobowych ALAT i AspAT. Ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty zrobimy je za darmo. O badaniu należy pamiętać w szczególności, gdy bierzemy na stałe leki.

BADANIE WZROKU

Warto je zrobić nawet wtedy, gdy nie nosimy okularów. Wady wzroku ujawniają się nie tylko w dzieciństwie. Wraz z wiekiem może pojawiać się starczowzroczność. Podczas badania lekarz może zobaczyć pierwsze symptomy poważnych chorób, które wcześnie wykryte, łatwiej się leczą. Badanie wykonamy bezpłatnie, jeśli pójdziemy do okulisty, który ma kontrakt z NFZ.

Dla kobiety

MAMMOGRAFIA

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że to badanie może uratować życie. Jest darmowe, jeśli mamy 50-69 lat. Wtedy co dwa lata możemy zgłaszać się na bezpłatne badanie bez skierowania do każdej pracowni mammograficznej, która ma kontrakt z NFZ. W innym przypadku konieczne jest skierowanie.

Przed 40 rokiem życia zamiast mammografii róbmy USG piersi, które u młodych kobiet jest o wiele bardziej wiarygodne.

cytologiaCYTOLOGIA

Dzięki regularnej cytologii i wczesnemu wykryciu choroby, na raka szyjki macicy może umierać coraz mniej kobiet. W Polsce nadal jest to bardzo duża ilość, bo około 2 tysiące pań rocznie, podczas gdy u naszych skandynawskich sąsiadów jest to około 50 kobiet rocznie. Róbmy to badania, zwłaszcza dlatego, że nie musimy za nie płacić i nie potrzebujemy skierowania.

Jeśli w wyniku wyszedł stan zapalny – nie bagatelizujmy tego. Warto wyleczyć infekcję i zrobić cytologię kontrolną.

Dla mężczyzny

PSA

To marker nowotworowy, czyli substancja, której w zdrowych tkankach jest bardzo mało. Ale gdy pojawia się nowotwór, jej poziom wzrasta. Badanie PSA pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty. W sytuacji, gdy kieruje na nie lekarz urolog – jest bezpłatne. Czasami można je zrobić w ramach akcji przeciwnowotworowej.

Dla seniorów

Po ukończeniu 50 lat warto także zrobić kolonoskopię, które uchroni nas przed rakiem jelita grubego oraz densytometrii, czyli badania gęstości kości, dzięki któremu sprawdzimy, czy grozi nam osteoporoza.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.