Jak się chronić przed cukrzycą?

Jak uchronić się przed cukrzycą?

Jak się chronić przed cukrzycą?

Choroba ta jest bardzo często spotykana. Rozróżnia się w niej 2 typy, a pierwszy z nich to choroba o podłożu genetycznym, niewiele więc można zrobić, by się przed nią uchronić. Naukowcy wykazali, że w pewnym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy tego typu może karmienie piersią u kobiet. Nawyki żywieniowe zaś nie mają tu większego znaczenia.

Zupełnie inaczej jest w przypadku cukrzycy typu 2, gdyż ryzyko jej wystąpienia można znacznie zredukować, podejmując odpowiednie działania. Oczywiście nie można uogólniać, gdyż nie dotyczy to absolutnie wszystkich przypadków, a jedynie ich większości.

Cukrzyca – jak jej uniknąć?

Najważniejsze w zabezpieczeniu się przed cukrzycą typu 2 jest wcielenie w życie odpowiednich nawyków żywieniowych oraz podejmowanie większej aktywności fizycznej. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uważa, że powinno się podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną w ilości czasu przynajmniej 2,5 godziny tygodniowo.

Ważne jest także utrzymanie optymalnej wagi, a duża nadwaga może, choć nie musi, zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę właśnie tego typu.

Warto wiedzieć, że pod określeniem „umiarkowana aktywność fizyczna” kryje się na przykład szybki marsz czy spacer, nie muszą to być wcale forsujące ćwiczenia i wielki wysiłek.

Istotna w profilaktyce cukrzycy jest również dieta.

Nie wolno spożywać zbyt dużej ilości tłuszczów i należy w miarę możliwości unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Należy także zadbać o to, by w diecie nie zabrakło błonnika, gdyż jest to niezwykle ważny składnik, pełniący w organizmie szereg bardzo ważnych ról. Bardzo polecane są również całe ziarna, na przykład jako element składowy pieczywa, które najlepiej jest wybierać pełnoziarniste. Co ciekawe, dla osób, które chcą uchronić się przed cukrzycą, korzystne jest także spożywanie niewielkich ilości alkoholu, najlepiej systematycznie, gdyż niweluje to ryzyko nadmiernego obciążenia nieprzyzwyczajonej do metabolizmu alkoholu wątroby.

To najważniejsze wskazania dotyczące profilaktyki cukrzycy.

Ponadto osoby, które objęte są większym ryzykiem zapadnięcia na tę chorobę mogą uchronić się przed nią, stosując substancje takie jak metformina, rosiglitazon i walsartan. Również kobiety karmiące piersią są dzięki temu w wysokim stopniu chronione przed cukrzycą typu 2.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.