Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

Polacy w ostatnich latach chcą być fit – zdrowi, wysportowani, ekologiczni, a przez to także modni. Biegają, chodzą na siłownię czy zajęcia fitness, częściej wybierają się na basen, a także decydują się na ćwiczenia w domu, bardzo często z modnymi obecnie trenerkami, takimi jak Ewa Chodakowska, Tiffany Rothe, Mel B czy Jillian Michaels.

Zwłaszcza tę ostatnią formę aktywności fizycznej, obok biegania, można uznać za dominującą w naszym kraju, możliwe, że dzięki Ewie Chodakowskiej, ale na pewno także i innym trenerkom fitness. Ćwiczenie razem z nimi jest przyjemne, wymaga od osoby ćwiczącej jedynie płyty z ćwiczeniami lub dostępu do internetu, komputera umożliwiającego otworzenie filmu, pewniej ilości miejsca na wykonywanie ćwiczeń oraz… ogromnej motywacji, aby po kilku dniach aktywności fizycznej nie zniechęcić się i nie rzucić płyty w kąt. Zwłaszcza z tą ostatnią miewamy problemy, dlatego dzisiaj mamy dla was kilka wskazówek, jak motywować się do ćwiczeń w domu. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne także w waszym przypadku.

Jak motywować się do ćwiczeń w domu?

  • Myśl o przyjemności, jaką daje Ci wysiłek fizyczny! Jeżeli założysz sobie, że będziesz ćwiczyć tylko przez jakiś okres albo do osiągnięcia określonych efektów, po zaprzestaniu ćwiczeń szybko stracisz formę i wrócisz do starych nawyków. Jeśli natomiast skupisz się na przyjemności zyskiwanej dzięki ćwiczeniom, wyrobisz w sobie regularność i z ochotą będziesz każdego dnia podejmować wyzwanie, jakim jest trening.
  • Kup sobie wygodny i dobrze dopasowany strój do ćwiczeń! Dzięki temu do każdego treningu będziesz przystępować z ochotą, a wygodne ubranie nie będzie krępować Twoich ruchów, co sprawi, że wykonywanie ćwiczeń będzie przyjemniejsze. Poza tym jeżeli przyjdzie Ci do głowy, żeby przerwać treningi, myśl o tym, że strój miałby leżeć nieużywany, może pomóc Ci po raz kolejny zmobilizować się do działania.
  • Mobilizuj się, oglądając zdjęcia osób, które osiągnęły już jakieś rezultaty dzięki regularnym treningom! Oczywiście jedynie wtedy, gdy taka forma motywacji Ci pomaga, gdyż są osoby, które wręcz przeciwnie – oglądając czyjeś efekty, raczej się dołują. Rób to zwłaszcza w dni treningów – wtedy łatwiej będzie Ci dać z siebie wszystko.
  • Za osiągnięcie konkretnych wyników w ćwiczeniach nagradzaj siebie prezentami! Udało Ci się zgubić kilka cm w pasie albo stracić kilka kg? Świetnie! To doskonała okazja do tego, aby zafundować sobie wypad do SPA, kupić sobie wymarzone buty, torbę na siłownię czy coś zupełnie niezwiązanego z treningami, o czym od dawna marzysz. Taka nagroda to dobry motywator do dalszego kontynuowania treningów i osiągania coraz bardziej wymiernych efektów.
  • Włącz ćwiczenia do większego rytuału, związanego np. ze spacerem, słuchaniem muzyki czy aromatyczną kąpielą. Dzięki temu będziesz czekać na nie z niecierpliwością, ponieważ będą kojarzyły Ci się z czymś, co sprawia Ci przyjemność, i trudniej będzie Ci z nich zrezygnować.
  • Zachęć do ćwiczeń kogoś bliskiego – partnera czy partnerkę, siostrę, brata, sąsiadkę czy przyjaciółkę. Razem na pewno będzie wam łatwiej ćwiczyć, motywować się do aktywności fizycznej, i będziecie czerpać z nich o wiele większą przyjemność.

Poniżej przykładowe trening z Mel B :)

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.