Jak ćwiczyć bezpiecznie i efektywnie?

Na wiosnę i u początku lata niejednokrotnie dochodzimy do wniosku, iż świetnie byłoby poprawić swoją kondycję fizyczną i figurę. Jeśli podejmiemy decyzję o rozpoczęciu systematycznej gimnastyki, nie zapominajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad związanych z tym, jak ćwiczyć.

Najważniejsze z tych zasad przedstawiamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Porady, jak ćwiczyć bezpiecznie i osiągać najlepsze efekty

  • Ubieramy się w wygodne, raczej luźne. Niech to będzie na przykład dres, legginsy czy szorty, do tego bawełniany T-shirt i getry chroniące nasze mięśnie przed utratą ciepła, zesztywnieniem i urazami. Nie ubierajmy rzeczy zbyt obcisłych ani niczego, co mogłoby w jakiś sposób krępować nasze ruchy, gdyż ćwiczenia nie będą nam wówczas sprawiały przyjemności – a przecież o nią również chodzi!
  • Nigdy nie decydujmy się na rozpoczęcie ćwiczeń bezpośrednio po posiłku. Zawsze musimy odczekać po jedzeniu przynajmniej godzinę, optymalnie nawet dwie. Jeżeli nie zachowamy tego odstępu czasowego, zamiast spalać zbędny tłuszcz, gromadzący się m.in. na  biodrach, brzuchu czy udach, strawimy po prostu szybciej swój obiad.
  • Nie ćwiczmy też raczej podczas choroby, zwłaszcza jeśli mamy mocno podwyższoną temperaturę. W innym wypadku niepotrzebnie dodatkowo obciążymy swój organizm, a ćwiczenia nie przyniosą nam wielkiego pożytku.
  • W przypadku problemów zdrowotnych m.in. z nadciśnieniem, sercem itp., ewentualnie jeżeli cierpimy na inne poważne schorzenia, zanim zaczniemy ćwiczyć, musimy skonsultować się ze swoim lekarzem. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że są ćwiczenia, których zdecydowanie nie powinniśmy wykonywać.
  • Zanim rozpoczniemy ćwiczenia, musimy zrobić krótką rozgrzewkę, która przygotuje nasze ciało i mięśnie do wzmożonej aktywności fizycznej. Jako rozgrzewkę możemy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, takich jak skłony, przysiady czy krótki bieg w miejscu.
  • Ważne jest także, aby każdą ze stron ciała ćwiczyć równomiernie. Dzięki temu sylwetka będzie modelowana proporcjonalnie. W sytuacji, gdy przeciążymy bardziej jedną stronę, może dojść zachwiania optycznej harmonii i proporcji niektórych części ciała.
  • Nie ćwiczmy zbyt intensywnie. Aby osiągnąć świetną formę, potrzebujemy czasu. W czasie wysiłku fizycznego najważniejsza jest zwłaszcza jego jakość, a nie ilość. Lepiej zrobimy, jeżeli będziemy wykonać ćwiczenia powoli i prawidłowo, a nie szybko i byle jak. Intensywność ćwiczeń oraz liczbę wykonywanych każdorazowo powtórzeń zwiększajmy stopniowo, dostosowując je do swojej formy.
  • Unikajmy raczej gwałtownych, skokowych ruchów, gdyż może to doprowadzić do nadwyrężenia mięśni, a w rezultacie nawet do kontuzji. Wykonujmy ćwiczenia płynnie i precyzyjnie, zachowuj stały rytm.
  • W sytuacji, gdy korzystamy z gotowych zestawów ćwiczeń, przestrzegajmy ustalonej przez specjalistów kolejności i nie pomijajmy, np. przez lenistwo, żadnego z nich, gdyż możemy zniweczyć efekt końcowy. Przerywajmy ćwiczenia jedynie w sytuacji, gdy poczujemy ostry ból. Wówczas wykonajmy masaż i postarajmy się rozluźnić mięśnie.
  • W czasie wykonywania ćwiczeń oddychajmy głęboko i starajmy się utrzymać równy, rytmiczny oddech. Róbmy wdech zawsze podczas rozluźniania mięśni, a wydech podczas wysiłku.
  • Wciągajmy powietrze powoli, przez nos, natomiast wypuszczajmy ustami. Dzięki równemu oddechowi tlen będzie docierał do wszystkich mięśni.
  • Gdy zakończymy ćwiczenia, weźmy kąpiel albo szybki prysznic. Pomoże to rozluźnić napięcie mięśni i zapobiegnie „zakwasom”.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.