Jak spakować się na wyjazd w góry?

Jak spakować się na wyjazd w góry?

Wielu z nas nie wyobraża sobie urlopu bez aktywnego odpoczynku. I do tych właśnie osób skierowana jest propozycja pobytu w górach. Jednak zanim ruszymy w podróż, okażmy się rozwagą i spakujmy ze sobą potrzebny sprzęt. W mediach co chwilę słyszy się o nieodpowiedzialnych turystach, którzy swoją nieodpowiedzialność przepłacają czasami życiem.

Dlatego, aby urlop nie przerodził się w tragedię, zadbajmy o właściwe przygotowanie.

Obuwie

Popękane i poranione stopy mogą skutecznie zniechęcić do pieszych wędrówek. Dlatego, aby do tego nie dopuścić zaopatrzmy się w solidne, mocne buty, które sięgają za kostkę. Koniecznie z traperem na podeszwie. Taki rodzaj obuwia zabezpieczy przed zwichnięciem i ześlizgnięciem. Należy zapomnieć o sandałach, adidasach, klapkach czy… butach na obcasach!

Plecak

Pakując bagaż, zabierzmy ze sobą rzeczy tylko najbardziej potrzebne. W górach naprawdę nie będzie przydatna kosmetyczka czy ulubiona woda toaletowa. Dlatego każdą wkładaną rzecz dokładnie przeanalizujmy. Nie bez znaczenia jest również ciężar samego plecaka. Starajmy się wybrać najlżejszy z możliwych.

Ubranie

Planując wyprawę w góry, nawet w najbardziej słoneczny i upalny dzień, miejmy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda w górach bardzo szybko potrafi się zmienić. Nie zaszkodzi zabrać również cienkich spodni i skarpetek. Może się zdarzyć, że wdepniemy w kałużę albo spotka nas oberwanie chmury. W suchych, ciepłych skarpetkach wędruje się o wiele wygodniej.

Telefon komórkowy

Choć jesteśmy na urlopie i najchętniej marzymy o całkowitym odcięciu się od świata, to jednak wyruszając w góry, zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. W przypadku jakichkolwiek problemów będzie można wezwać pomoc.

Jedzenie

Aktywny wypoczynek sprawia, że szybko głodniejemy, dlatego warto włożyć do plecaka kilka kanapek i coś do picia. Woda jest konieczna. Pamiętajmy, aby gospodarować nią tak, aby zawsze mieć jej zapas. Jeśli jesteśmy łasuchami, wówczas możemy spakować również batonika zbożowego. Nie zaleca się brania czekolady ani wyrobów z czekolady, ponieważ słońce może ją roztopić.

Mapa

Niech Ci nie przyjdzie do głowy wyruszać w góry bez mapy. Wtedy bardzo szybko o zagubienie. Dodatkowo, mając mapę o wiele łatwiej możemy kontrolować przebieg wyprawy i miejsca, w jakim aktualnie się znajdujemy.

Opatrunki i woda utleniona

Niech będzie to Twoja podręczna apteczka. O wypadek w górach nie trudno, jak również o odciski czy otarcia, na które plaster działa kojąco jak balsam.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.