Jak przygotować się do podróży samochodem?

Wreszcie udało nam się wyrwać z zaklętego kręgu codziennych zajęć. Zaplanowaliśmy sobie wyjazd na kilka lub kilkanaście dni. Chcąc się uchronić przed nieprzewidzianymi kłopotami w podróży, powinniśmy zadbać przede wszystkim o prawidłowe rozmieszczenie pasażerów i bagażu w samochodzie.

Jak wszystko dobrze i z głową zaplanować, podpowiadamy dzisiaj. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, o czym pamiętać, przygotowując się do podróży samochodem

Przygotowując się do podróży, pamiętajmy, że każdy samochód jest przystosowany do przewozu ściśle określonej liczby osób (jest podana w dowodzie rejestracyjnym) i pod żadnym pozorem nie wolno zabierać ich więcej, między innymi dlatego, że każdy pasażer, także ten jadący z tyłu, powinien być przypięty pasami bezpieczeństwa. Osoba zajmująca miejsce na tylnym siedzeniu, a nie zabezpieczona pasami, podczas wypadku działa jak pocisk, może spowodować obrażenia ludzi podróżujących z przodu.

  • Przewóz dzieci

Małe dzieci należy przewozić wyłącznie w specjalnych, atestowanych fotelikach. Będzie bezpieczniej, jeśli na przednim fotelu obok kierowcy nie będziemy umieszczać dziecka, które nie ma jeszcze 150 cm wzrostu (w większości samochodów przednie pasy bezpieczeństwa nie gwarantują ochrony tak niskich pasażerów).

  • Przygotowanie bagaży

Najłatwiej zapakować do samochodu bagaże w miękkich torbach, a nie w sztywnych walizkach czy pudełkach. W ten sposób lepiej wykorzystamy przestrzeń w bagażniku. Zawsze powinniśmy najpierw zapełnić bagażnik, a dopiero potem pakować bagaże do wnętrza wozu lub zakładać bagażnik na dach. We wnętrzu samochodu nie można przewozić luzem przedmiotów, które na ostrym zakręcie lub przy hamowaniu mogłyby się dostać pod pedały i zablokować je. Nie powinno się także zakrywać hamulca ręcznego, który jednocześnie jest – jak wiadomo – hamulcem awaryjnym. Nie wspominam już o ryzyku związanym z prowadzeniem samochodu w drewnianych chodakach albo w klapkach.

Dopuszczalne obciążenie samochodu, w tym obciążenie dachu, jest ściśle określone. Jest ono podane w instrukcji obsługi oraz na tabliczce znamionowej nadwozia. Warto oszacować, choćby w przybliżeniu, łączną wagę pasażerów i bagaży. Przekroczenie dopuszczalnej ładowności samochodu grozi utratą stabilności pojazdu i uszkodzeniem zawieszenia. Nie zapominajmy też, że bagażnik dachowy zwiększa opór powietrza (i zużycie paliwa) oraz wrażliwość naszego samochodu na boczny wiatr.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.