Jak spakować się na wyjazd do Egiptu?

wycieczka do egiptu

Jak spakować się na wyjazd do Egiptu?

Wakacje zaplanowane. W tym roku wybierasz się do Egiptu na swój długo oczekiwany urlop. Pakując wakacyjną walizkę, pamiętaj o zabraniu niezbędnych rzeczy, o których przeczytasz w artykule poniżej.

Ogólnie mówiąc powinnaś zabrać sprzęt do nurkowania, wodoodporny aparat fotograficzny, krem z filtrem UV, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, lekarstwa, prezenty, odpowiednie ubranie, obrączka, pieniądze (gotówka), ubezpieczenie.

Nurkowanie

Rafy koralowe w Egipcie są uznawane za najpiękniejsze, dlatego koniecznie powinno je się zwiedzić. Czym byłaby wyprawa do Egiptu bez obejrzenia piramid oraz tamtejszych raf koralowych?

Bez względu na to, czy potrafisz pływać, czy też nie, maska i rurka będą Ci potrzebne. W przypadku snurkowania nie wymaga się wysokich umiejętności pływackich. Jedyne, co trzeba zrobić, to położyć się na wodzie z maską i rurką, aby móc zacząć podziwiać podwodne krajobrazy.

Płetwy do nurkowania również nie będą Ci bardzo potrzebne, tym bardziej, jeśli jesteś początkującym nurkiem. Wtedy będą Ci co jedynie przeszkadzać. W przypadku, gdy nie zakładasz płetw, wówczas koniecznie musisz mieć na sobie odpowiednie buty. Rafy koralowe są bardzo ostre i skaleczenie się o nie powoduje obfite krwawienie. Dlatego przed wyjazdem kup sobie specjalne buty do wody (przydadzą Ci się jeszcze buty plażowe, ponieważ piasek w Egipcie jest bardzo rozgrzany od słońca).

Aparat fotograficzny

Niecodziennym widokiem są kolorowe rybki oraz barwne rafy koralowe zapierające dech w piersiach. Dlatego schodząc pod wodą należy mieć ze sobą wodoodporny aparat fotograficzny, którym uwieczni się ten przepiękny pejzaż. Z tego rodzaju urządzeń warto wybierać pomiędzy firmą Olympus oraz Polaroid.

Krem z filtrem

Egipt leży w strefie klimatycznej, w której słońce świeci bardzo mocno, dlatego wręcz koniecznością jest zabranie ze sobą kremów z filtrem. Na początku warto rozpocząć od najmocniejszego i z każdym dniem stopniowo go obniżać.

Ochrona głowy

Najlepiej kupić sobie jakiś jasny kapelusz albo chustkę. Nakrycia głowy  tym kolorze świetnie odbijają słońce.

Okulary przeciwsłoneczne

Jak już to zostało wspomniane wcześniej, słońce w Egipcie jest dużo mocniejsze niż u nas, dlatego oprócz kremów z filtrem i nakrycia głowy należy pamiętać o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych. Dobrze byłoby, gdyby zostały wyposażone w filtr UV. Zwykłe okulary kupione z targowiska nie mają filtrów, tylko przyciemnione szkła. Te z kolei ograniczają dostęp promieni słonecznych do naszego oka, a to skutkuje rozszerzaniem się źrenicy. Konsekwencją tego jest uszkodzenie wzroku. Gdy źrenice są rozszerzone, wtedy do naszego oka wpada więcej szkodliwego promieniowania. I choć zakup takich szkieł to spory wydatek, jednak można to potraktować jako inwestycję w zdrowe oczy.

Leki

Jadąc do Egiptu należy liczyć się z tym, że mogą nam się przydarzyć pewne dolegliwości. Aby urlopu nie spędzić w hotelowym pokoju, warto wcześniej się odpowiednio zabezpieczyć.

Aby stawić czoła Zemście Faraona, warto zaopatrzyć się w Imodium, Smectę czy Nifuroksazyd. W przypadku ostrego przebiegu choroby, wówczas w lokalnej aptece można zakupić Diax albo Antinal.

Gdy objawy Zemsty Faraona miną, wtedy warto być przygotowanym na możliwość wystąpienia zaparć. Dlatego pomocne okażą się środki wspomagające wypróżnienie.

Panie mające zamiar korzystać z hotelowych basenów, powinny mieć przy sobie Lacibios Feminę.

Na poparzenia słoneczne, których w początkowych dnia ciężko będzie uniknąć przydatne będą preparaty chłodzące, np. Pantenol.

Warto do apteczki spakować również środki na komary oraz plastry z opatrunkiem, w przypadku urazów doznanych w trakcie nurkowania.

Prezenty

Nie zdziw się, jak po wyjściu z samolotu od razu usłyszysz za sobą słowo „bakszysz”. W Egipcie oznacza to napiwek. Islam nakazuje swoim wyznawcom dzielić się majątkiem z ludźmi potrzebującymi. Egipcjanie to umiejętnie wykorzystują i stosują wobec turystów. Oprócz drobnych pieniędzy w kieszeni, można mieć również gadżety, jak np. ołówek, zapalniczka, czy figurki.

Stosowna odzież

Udając się do świątyni czy muzeum zapomnij o krótkich spodenkach, wyzywających topach czy krótkich sukienkach. W miejscach kultu religijnego takie ubranie jest niewskazane. Mało tego, Egipcjanie mają prawo nie wpuścić roznegliżowanej kobiety do zwiedzenia tego rodzaju atrakcji. Zasada obowiązuje również w przypadku wyprawy do większych miast. Kultura egipska nakazuje kobietom zasłaniać ciało i głowę.

Obrączka

Egipcjanie nie stronią od flirtowania. Tym bardziej, że w Egipcie nie brakuje turystek. Obrączka przyda Ci się, gdy któryś z nachalnych podrywaczy nie będzie chciał dać Ci spokoju. Wówczas pokaż mu pierścionek. Jeśli mimo wszystko to nie skutkuje, wtedy powiedz „halas”, co oznacza – koniec.

Jeśli jednak udając się do Egiptu na podryw, wtedy obrączka będzie Ci całkowicie zbędna.

Pieniądze

W Egipcie za zakupy można płacić kartą VISA, MasterCard czy American Express, jednak takich miejsc jest stosunkowo niewiele, dlatego warto mieć przy sobie gotówkę. W przypadku ich braku można udać się do bankomatu, który znajduje się w każdym większym mieście.

Obowiązującą walutą w Egipcie jest funt egipski, który można wymienić na lotnisku czy w hotelu.

Ubezpieczenie

Jak mówi stare, polskie porzekadło „przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego warto ubezpieczyć się przed podróżą. Jeśli dodatkowo planujemy nurkowanie, wówczas należy pomyśleć o ubezpieczeniu od sportów ekstremalnych.

 

 

 

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.