
Jak wzywać pomocy w górach?
Warto przed wyruszeniem w góry, zwłaszcza jeżeli wybieramy się na nieznany dla siebie szlak, szlak rzadko uczęszczany, uznawany za trudny itp., zapoznać się z głównymi zasadami wzywania pomocy.
Najważniejszymi numerami telefonów alarmowych, które warto znać, są:
– 999 – pogotowie ratunkowe,
– 998 – straż pożarna,
– 997 – policja,
– 603 100 300 – TOPR,
– 985 lub 601 100 300 – GOPR.
W czasie składania meldunku należy przedstawić się, powiedzieć, co się stało, określić jak najdokładniej miejsce, gdzie się znajdujemy, liczbę osób poszkodowanych i to, w jakim stanie się znajdują, co już zrobiliśmy – i czekać na potwierdzenie przyjęcia meldunku.
W międzynarodowym systemie wzywanie pomocy to 6 sygnałów dźwiękowych lub świetlnych co 10 sekund, po których powinna nastąpić minuta przerwy. Odpowiedź 3 sygnały świetlne lub dźwiękowe na minutę, czyli sygnał co 20 sekund.
Sygnałem dla załogi śmigłowca, który przekaże jej konieczność udzielenia pomoc, jest sylwetka ustawiona w kształcie litery Y (Yes) – dwie ręce uniesione w górze. Informację, że pomoc nie jest potrzebna, przekażemy, opuszczając jedną rękę, a jedną podnosząc – litera N (No).
Jeżeli ulegniemy wypadkowi, musimy swoje wezwania pomocy kierować w stronę prawdopodobnego przejścia lub szlaku turystycznego, w razie usłyszenia głosów lub świateł ponówmy wołanie o pomoc lub sygnalizację świetlną, starajmy się ulokować w miejscu najbardziej bezpiecznym, jeżeli znajdziemy się na trasie narciarskiej lub szlaku, postarajmy się poprosić turystę lub narciarza o przekazanie informacji o wypadku odpowiednim służbom.
Nie moge znalesc czegosc