Jak działać w przypadku kradzieży za granicą?

policja za granica

Jak działać w przypadku kradzieży za granicą?

Bez gotówki, kart kredytowych, paszportu i telefonu – scena prawie jak z filmu, ale to rzeczywistość. Co roku wielu turystów pada ofiarą złodziei. Co w takiej sytuacji zrobić?

Choć wakacje planujesz z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, to niestety nie wszystko może wyglądać tak, jak byś tego chciał. Według najnowszych badań aż 12 procent Polaków stało się ofiarą złodziei w czasie ostatnich sezonów wakacyjnych. Pierwsze, co robimy, gdy zauważamy brak dokumentów i pieniędzy, to panika, stres i obawa, co dalej będzie. Jak wrócić do kraju? Najważniejsze, co można w takiej sytuacji zrobić, to zachować zimną krew i opanowanie.

Posterunek i konsulat

Jeśli padłeś ofiarą złodzieja, najpierw udaj się na najbliższy posterunek policji. Funkcjonariusz da Ci specjalne oświadczenie, na którym dokonasz zgłoszenia przestępstwa. W przypadku, gdy dokumenty zaginęły na lotnisku albo w hotelu, wtedy niezwłocznie trzeba powiadomić tamtejszych pracowników. W następnej kolejności udajemy się do jednostki konsularnej albo dyplomatycznej.

Warto udać się do konsulatu RP. Jego pracownicy mają obowiązek udzielenia pomocy turystom, których spotkały podobne zdarzenia. W przypadku, gdy w kraju, w którym jesteśmy nie ma polskiego konsula, wówczas można sprawę przekazać do przedstawicielstwa dowolnego państwa członkowskiego. Gwarantuje nam to, jako członkom Unia Europejska.

W konsulacie urzędnik po zapoznaniu się z całą historią dokona unieważnienia skradzionego dokumentu, w zamian za to wystawi tymczasowy, który pozwoli nam na bezpieczny powrót do kraju. Ważne jest, aby po powrocie do domu zwrócić wydany tymczasowy dokument i wyrobić nowy. Gdy okażemy się dokumentami z policji o kradzieży osobistych rzeczy, wówczas możemy liczyć się ze zmniejszonymi kosztami związanymi za wydanie papierów.

Ciąg dalszy…

W konsulacie nie tylko otrzymamy nowy dokument umożliwiający powrót do kraju. Urzędnik pomoże skontaktować się z rodziną, aby uzyskać wsparcie finansowe, jeśli okradziono nas także z pieniędzy. Najczęściej stosuje się sposób wypłacania środków przelanych przez rodzinę z Polski. Jeśli z jakiś przyczyn nie ma takiej możliwości, wówczas turyście udziela się pożyczki, którą jest zobowiązany zwrócić po powrocie do kraju.

Nie przejmuj się, jeśli w kraju w którym przebywasz nie ma polskiego konsulatu. Jako członek Unii Europejskiej będziesz miał prawo skorzystać z innej placówki należącej do UE. Urzędnik wyda Ci dokument podróżny (Emergency Travel Document – ETD), który gwarantuje ochronę mieszkańcom Unii, których dotknęła szczególnie trudna sytuacja.

Przed urlopem

Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić listę placówek dyplomatycznych i konsularnych w miejscu, do którego się wybieramy. Dobrze jest także spisać potrzebne telefony, jak choćby do banku czy właściciela sieci komórkowej. Jeśli udajemy się na dłuższy pobyt, warto przeanalizować kupno karty albo telefonu komórkowego w lokalnej sieci.

Bezpiecznie jest, jeszcze przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie, które ogranicza skutki kradzieży. Wtedy po powrocie do kraju można starać się o odzyskanie wszystkich skradzionych przedmiotów. W tym celu jedyne, co trzeba będzie posiadać, to dokument otrzymany na komisariacie policji.

Jak ograniczyć ryzyko kradzieży?

Gdy jesteśmy na wakacjach, nie obnośmy się z tym, że jesteśmy turystami. Często do kradzieży dochodzi w środkowych częściach miasta, w szczególności na dworcach czy różnego rodzaju przejściach. Dobrze jest również zrezygnować z nocnych spacerów, jeśli jest to okolica mało bezpieczna. Ponadto, chowajmy aparat fotograficzny, kamerę czy ograniczmy używanie telefonu do minimum. Miejmy przy sobie niezbyt duże ilości gotówki.

Uważamy na torebki – zawsze trzymamy je blisko siebie. Nie przysypiamy w miejscach publicznych. Skorzystajmy z opcji wykupienia sejfu w pokoju hotelowym. Gotówkę rozłóżmy w kilku różnych miejscach. Nie warto jest trzymać wszystkie dokumenty w jednym miejscu.

Jeśli jednak i tak padniesz łupem złodzieja, nie nastawiaj się negatywnie na mieszkańców danego kraju. Zamiast ich oczerniać czy wyzywać, skorzystajmy z pomocy, jaką nam oferują.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.