Jak podróżować z dzieckiem samolotem?

Jak wybrać się z dzieckiem w podróż samolotem?

Zbliżają się długo planowane przez was wakacje za granicą. Postanowiliście, że ten czas spędzicie razem, a więc wraz z dziećmi. Sprawdź, jakie  dokumenty potrzebuje Twój maluch oraz jak spakować mu bagaż.

Tak, jak dorośli mają limity bagażu rejsowego, tak i dzieciom przysługuje ten przywilej. Podobnie, jak dorośli zobowiązani są do przedstawienia aktualnego paszportu, który umożliwia im podróżowanie za granicę, tak również dzieci zobligowani są do jego posiadania. W przeciwnym razie nie możliwe jest jakikolwiek wyjazd.

Dokumenty

Tak, jak to zostało już wspomniane wcześniej, dziecko które udaje się w podróż samolotem jest zobowiązane do posiadania ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. A więc w zależności od celu wycieczki, może to być tymczasowy paszport albo tymczasowy dowód osobisty.

Bagaż

Dziecko, które posiada rezerwację na miejsce, ma również przywilej posiadania limitów bagażu rejestrowanego. Podobnie, jak w przypadku osoby dorosłej. Jeśli chodzi o bagaż podręczny, który może zostać zniesiony na pokład samolotu, warunkiem jest jego samodzielne wniesienie. Co w przypadku dzieci oznacza, że nie może być zbyt ciężki.

Podróżując z dzieckiem do lat dwóch, pasażerowie posiadają prawo do darmowego przewozu wózka składanego, nosidełka albo fotelika samochodowego czy też łóżeczka turystycznego. Jednak ostatecznie ta kwestia pozostaje w gestii przewoźnika, ponieważ niektóre linie lotnicze zastrzegają sobie możliwość wniesienia jedynie wózka, którego waga nie może przekroczyć ustalonego limitu.

W przypadku dziecka, które ukończyło drugi rok życia, ten przywilej podlega już opłacie. Mało tego, niektóre linie lotnicze co prawda umożliwiają wniesienie wózka składanego, jednak w takim przypadku staje się od elementem całego limitu bagażowego, który przypada na danego pasażera.

Zamiar przewożenia takiego bagażu trzeba wcześniej zgłosić telefonicznie do Biura Obsługi Klienta, gdzie konsultant sprawdzi jego koszt.

Dziecko do lat dwóch, które siedzi na kolanach rodzica, nie posiada żadnego limitu bagażowego, co oznacza, że opiekunowie pasują wszystkie niezbędne dla niego rzeczy do swojej walizki oraz do bagażu podręcznego, który wniesiony zostanie na pokład samolotu. Jednakże w ostatnim czasie niektóre linie lotnicze wychodząc naprzeciw swoim klientom dopuszcza limit bagażowy w wysokości 10 kilogramów w luku bagażowym oraz składany wózek. Z kolei fotelik albo nosidełko, które znajduje się w samolocie, jest uznawane już jako bagaż podręczny.

Wiek

Klasyfikacja wiekowa jest różna, w zależności do regulaminu danego przewoźnika. Jednakże w telegraficznym skrócie najczęściej wygląda to w ten sposób:

  • linie rejsowe – niemowlęta są w wieku od zera do dwóch lat, dzieci od dwóch do jedenastu – dwunastu lat, a dorośli od ukończenia dwunastego roku życia. Czasami grupa wiekowa między dwunastym a osiemnastym rokiem życia jest klasyfikowana jako młodzież,
  • tanie linie lotnicze – wyróżniamy podział na dzieci i dorosłych. Konieczne jest w momencie rejestracji podawania dokładnej daty urodzenia. Niemowlęta są do drugiego roku życia, dzieci powyżej dwóch lat do 12, a powyżej tego wieku to już dorośli.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.