Jakie zabytki warto zwiedzić w Bratysławie?

Co warto zwiedzić w Bratysławie?

Stolica Słowacji nie jest może aż tak bogata w zabytki jak chociażby Moskwa, w której historyczne budynki o znaczeniu religijnym lub militarnym spotkać można co krok, ale i w Bratysławie jest wiele ważnych zabytków, których żaden szanujący się turysta nie powinien omijać podczas zwiedzania miasta.

Jakie są to obiekty?

Zamek Bratysławski

81Obiekt ten pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, ale jego obecny wygląd jest wynikiem wielokrotnie przeprowadzanych prac remontowo-budowlanych i restauracyjnych. Zamek położony jest w centrum miasta, nad Dunajcem, na granitowym wzgórzu. Posiada 4 wieże usytuowane w narożnikach murów obronnych, które prezentują się imponująco.

Przez wieki obiekt ten pełnił różnorodne funkcje, był między innymi fortecą obronną, siedzibą księcia Alberta Cieszyńskiego, szkołą katolicką czy koszarami. Obecnie zaś znajdują się tam eksponaty będące własnością Muzeum Historycznego – części wielkiego  Słowackiego Muzeum Narodowego.

Ruiny Zamku Devin

Znajdują się one w dzielnicy o tej samej nazwie, niedaleko granicy z Austrią. Zamek znajdował się na wielkiej skale w miejscu, gdzie rzeka Morawa uchodzi do Dunaju. Obecnie jest to jeden z oddziałów Muzeum Miasta Bratysławy, a poszczycić może się bardzo bogatą historią, gdyż miejsce to było ważne i znane już w epoce starożytności. W tamtych czasach był to bowiem rzymski posterunek graniczny, potem zaś, na przełomie lat, w posiadanie obejmowały go kolejne magnackie rody węgierskie, także w pewnym okresie był on własnością rodziny Batorych, potem zaś został zakupiony przez Słowaków i zdarzały się okresy, w których stał pusty. Zniszczyły go wojska napoleońskie w 1809 roku.

Od 1961 roku ruiny zamku dostępne są dla zwiedzających. Jest to meta najdłuższego szlaku turystycznego, który biegnie przez Słowację. Ponadto od jakiegoś czasu w miejscu tym często odbywają się uroczystości o randze narodowej, poświęcone czci dwóch świętych – Cyryla i Metodego. Obchody te mają miejsce 5 lipca i jeśli ktoś ma taką możliwość, na pewno warto w nich uczestniczyć.

Ponadto miejsce to jest ważne z punktu widzenia archeologicznego, dlatego jeśli ktoś interesuje się archeologią, nie powinien przejść obok niego obojętnie. Między innymi w ruinach między północną a wschodnią bramą dawnego zamku badacze odkryli ślady osadnictwa pochodzącego z wczesnej epoki brązu, zaś wykopaliska archeologiczne prowadzone w południowo-wschodniej części wzgórza, na którym mieścił się zamek, a dziś mieszczą się jego ruiny, odkryły ślady osiedla późnolateńskiego, a także cmentarz pochodzący z okresu między X a XII wiekiem. Na terenie ruin odkryta została również świątynia chrześcijańska pochodząca z okresu, gdy religia ta dopiero raczkowała. Na terenie ruin, w centralnej części zamku znajduje się również szczególnie głęboka studnia, licząca aż 55 metrów, którą również można zobaczyć, trzeba jednak pamiętać, że w okresie zimowym jest ona zamknięta dla zwiedzających ze względów bezpieczeństwa.

Katedra świętego Marcina

82Jest to obiekt utrzymany w stylu gotyckim. Przez 300 lat w katedrze tej koronowano królów Węgier, gdyż jest to największy, a także najważniejszy kościół w całej Bratysławie. Znajduje się on w ścisłym centrum miasta, nieopodal ważnej ulicy Staromiejskiej, która również jest niezwykle istotnym punktem miasta i cechuje się dużym ruchem, nie tylko jeśli chodzi o odwiedzających miasto turystów. Niestety we wnętrzu katedry trudno jest znaleźć elementy jej oryginalnego wyposażenia, aktualnie znajduje się tam wiele zabytków pochodzących z różnych epok. Na przykład najstarsza spośród wszystkich kaplic – kaplica świętego Józefa, pochodzi z innej świątyni romańskiej i powstała na początku XIII wieku. W katedrze znajduje się również pochodzący z epoki baroku ołtarz, który mieści srebrną trumnę ze szczątkami świętego Jałmużnika. W południowo-wschodniej części głównej nawy znajduje się cenny posąg świętego Marcina wyrzeźbiony z brązu, warte obejrzenia się również znajdujące się w oknach witraże pochodzące z XIX wieku.

Obecnie, od 8 marca 2008 roku katedra świętego Marcina posiada rangę archikatedry nowej archidiecezji bratysławskiej, zaś od 11 listopada 2003 roku jest uznana Narodowym Zabytkiem Kultury.

Kościół franciszkański Zwiastowania Pana

Ten gotycki obiekt pochodzący z 1297 roku to prawdziwa gratka dla miłośników gotyku i architektury w ogóle, zatem nie można go pominąć podczas zwiedzania miasta.

Cerkiew prawosławna świętego Mikołaja

Niegdyś był to kościół, pochodzący z epoki baroku, z 1661 roku. Obiekt ten znajduje się przy ulicy Mikulášskiej 11, u podnóża Zamku Bratysławskiego. Warto go obejrzeć, przynajmniej z zewnątrz, gdyż jest to imponująca budowla i typowy przykład architektury baroku.

Kościół Trynitarzy

Ten barokowy obiekt znajduje się na Starym Mieście, przy placu Župné námestie. Jego nazwa pochodzi od zakonu Trynitarzy, którzy go zbudowali. Inspiracją był dla nich mieszczący się w Wiedniu kościół świętego Piotra, co z pewnością jest łatwe do zauważenia dla miłośników architektury.

Kościół, poza tym, że jest zabytkowy przez swój wiek, jest również cenny ze względu na swoje wnętrze. Znajdują się tam między innymi freski – na sklepieniu prezbiterium oraz w kopule. Są one niezwykłym dziełem Galii da Bibieny, włoskiego artysty. Wart zobaczenia jest również obraz namalowany przez Franza Xaviera Palka, który stanowi centrum ołtarza głównego. P obu jego stronach znajdują się równie interesujące rzeźby przedstawiające świętą Agnieszkę oraz świętą Katarzynę autorstwa znanego bawarskiego rzeźbiarza Johanna Baptista Strauba.

Kościół świętej Elżbiety – „Niebieski kościółek”

Ten secesyjny, mały (bo jednonawowy) kościół znajduje się również na bratysławskim Starym Mieście. Jego ściany z zewnątrz mają niebieski kolor, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę. Ale nie tylko kolorem ścian kościół ten wyróżnia się spośród innych, gdyż również jego nietypowy kształt i wieża w kształcie elipsy, która ma wysokość blisko 37 metrów, zasługują na uwagę. Niebieski kolor dominuje także w wystroju wnętrza świątyni, co na pewno jest swoistym ewenementem i przyczynia się do unikalności kościoła św. Elżbiety, ale nie oznacza to bynajmniej, że nie ma tam innych zasługujących na obejrzenie przez turystów rzeczy. Warta zobaczenia jest na przykład mozaika, która wyobraża patronkę kościoła, świętą Elżbietę, z różami. Mozaika umieszczona jest nad głównym wejściem. W głównym ołtarzu znajdują się też relikwie świętych: Elżbiety, Klemensa i Teodory.

Hlavné námestie

83Jest to bratysławski rynek, na którym znajduje się m.in. studnia pochodząca z XVI wieku, zaś sam rynek otoczony jest przez zabytkowe budynki z XIX i XX wieku. Rynek jest głównym placem stolicy Słowacji, znajduje się na Starym Mieście, w centrum miasta. Jest chętnie odwiedzany przez turystów i nie można go ominąć podczas zwiedzania miasta.

Najważniejszym budynkiem na placu jest stary ratusz, którego budowę datuje się na XIV wiek. Ponadto znajdują się tam takie obiekty jak: palác Roland  – secesyjny obiekt zbudowany w 1906 roku, w którym obecnie znajduje się bank (zajmuje parter), zaś w przeszłości znajdował się tam bank węgierski, Paluďaiov palác, utrzymany w stylu barokowym i zbudowany w 1880 roku, rokokowy Aponiho palác, składający się na kompleks zabudowań ratusza, Miestodržiteľský palác, w którym obecnie mieszczą się biura słowackiego rządu, a także Kutscherfeldov palác, pochodzący z roku 1762, również utrzymany w stylu rokokowym.

Rynek pełni szereg ważnych funkcji, od administracyjnej (mieszczą się tu ambasady Grecji, Francji i Japonii), przez kulturalną (organizuje się tu przedstawienia i imprezy kulturalne), po typowo rozrywkową, taką jak jarmarki świąteczne czy koncerty.

Budynek Uniwersytetu Bratysławskiego

Jest to pierwsza uczelnia wyższa, która powstała na terytorium dzisiejszej Słowacji i już chociażby z tego względu warto odwiedzić ów obiekt. Niestety obecnie nie funkcjonuje on już, od roku 1491, kiedy to został definitywnie zamknięty z powodu śmierci króla węgierskiego, który finansował działalność uniwersytetu, ale już wcześniej, w 1488 roku, uczelnia zawiesiła swoją działalność. Obecnie budynki uniwersytetu stanowią siedzibą Wydziału Teatralnego Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych oraz należą do zbioru siedmiu pomników słowackiego dziedzictwa narodowego.

Pałac prymasowski

Ten klasycystyczny obiekt pochodzi z 1781 roku i znajduje się, jak nietrudno się domyślić, w dzielnicy Stare Miasto. Wygląd pałacu jest naprawdę imponujący, ponieważ różowa fasada posiada cztery skrzydła i trzy kondygnacje, a zwieńczona jest trójkątnym tympanonem, który posiada złocony, wielkich rozmiarów herb arcybiskupa. Jest on przykryty olbrzymim kardynalskim kapeluszem i całość robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Na przełomie lat w budynku tym miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, a chyba najważniejszym było podpisanie traktatu pokojowego przez Francuzów i Austriaków, co miało miejsce w 1805 roku, w Sali Lustrzanej. To właśnie od tego momentu pałac stał się słynnym miejscem i czasami organizowano tam między innymi sesje węgierskiego sejmu. Aktualnie zaś w pałacu mieszczą się eksponaty będące własnością Galerii Miasta Bratysławy, wśród których znajdują się przede wszystkim angielskie gobeliny, a także obrazy, jednak również sam pałac jest wart obejrzenia i jest w nim co oglądać, między innymi jeśli chodzi o wspaniale urządzone sale, zgromadzone tam różnego rodzaju dzieła sztuki, cenne meble i przedmioty mające wartość antyków, gdyż pochodzą z XVIII i XIX wieku. W pałacu siedzibę swą ma również starosta Bratysławy.

Letni pałac arcybiskupi

Ta renesansowa budowla pochodzi z XVI wieku, kiedy to służyła jako letnia rezydencja dla arcybiskupów Esztergomu. Obiekt ten znajduje się, podobnie jak inne zabytki, na Starym Mieście, nieopodal Pałacu Prezydenckiego. Na przełomie lat był modernizowany, dlatego jego obecny wygląd jest mieszanką różnych stylów, na przykład ogród został urządzony w XIX wieku. Pełnił również różne funkcje, m.in. był siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pierwszej Republiki Słowackiej, obecnie zaś swą siedzibę ma w nim słowacki rząd.

Pałac Grassalkovicha – Pałac Prezydencki

84Budynek ten, powstały w 1760 roku, znajduje się na placu Hodžovo námestie. Od czasu rozpadu Czechosłowacji swoją siedzibę ma w nim prezydent Słowacji. Do pałacu przynależy wielki ogród urządzony na styl francuski, w którym znajduje się m.in. pomnik kompozytora Johanna Nepomuka Hummela, a także drzewa sadzone przez polityków, którzy wizytowali w Bratysławie (m.in. znajduje się tam drzewo zasadzone przez polskiego prezydenta A.Kwaśniewskiego zasadzone przez niego podczas wizyty w 2002 roku).

Słowacki Teatr Narodowy

Obiekt ten warto odwiedzić, gdyż jest to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w całym kraju. Budynek został zbudowany w 1886 roku, zaś sam teatr powstał w 1920 roku. Budynek jest w stanie pomieścić aż 1700 osób, a więc jest imponujących rozmiarów.

Brama Michalska

Jest to wieża znajdująca się na miejskich murach, która jako jedyna ocalała na przełomie wieków – pochodzi z XVII wieku. Jest pomalowana na biało, ma wieżę o imponujących rozmiarach 51 metrów z czteremai tarczami zegarowymi oraz hełmem w kształcie cebuli. Na szczycie umieszczona jest rzeźba Michała Archanioła (stąd nazwa bramy) pochodząca z XVIII wieku. Jednak nie tylko warto podziwiać tę budowlę z zewnątrz. W jej wnętrzu mieści się muzeum przedstawiające średniowieczne fortyfikacje, zaś na szóstym piętrze znajduje się taras widokowy dostępny dla zwiedzających, z którego rozciąga się wspaniała panorama na Stare Miasto. Na wieży bramy znajduje się laser, który stanowi dodatkową atrakcję, przecinając powietrze nad ulicą Michalską.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.