Jak rekrutować pracowników?

Każdy przedsiębiorca chce mieć pracowników, którzy są wykwalifikowani, mają duży potencjał, są zorganizowani i uczciwi. Zgrany, dobrze funkcjonujący zespół to podstawa w każdej pracy. Niestety dobór pracowników nie zawsze jest prosty.

Zdarza się, że pracownik dobrze rokujący na początku okazuje się nie spełniać oczekiwań, co kończy się wielkim rozczarowaniem.  Przedłużające się w nieskończoność poszukiwania właściwego pracownika, a także zatrudnienie do pracy osoby, która nie nadaje się na stanowisko, wiążą się ze stratą czasu oraz pieniędzy.

O czym należy pamiętać przed rekrutacją?

Jak więc zminimalizować ryzyko wybrania niewłaściwego pracownika, a tym samym zwiększyć skuteczność procesu rekrutacji? Po pierwsze trzeba się do niej bardzo dobrze przygotować. Najważniejsze pytania to: jakiego pracownika potrzebujemy? kiedy? i jakie umiejętności powinien mieć dobry pracownik?

Na początku należy przeanalizować kompetencje osób, które już zatrudniamy. Które z nich najlepiej sprawdzają się w naszej firmie i przyczyniają do jej rozwoju? Z którymi osobami najlepiej się nam współpracuje? To powinno nam podpowiedzieć jakich pracowników szukamy, z jakimi kwalifikacjami i cechami charakteru.

Jakie narzędzia rekrutacyjne warto wykorzystać?

Następnie przygotowujemy narzędzia rekrutacyjne. Wieloletnie badania potwierdzają, że najskuteczniejszym sposobem rekrutacji są testy zdolności poznawczych, a dokładniej narzędzia psychometryczne o dużej wiarygodności i trafności. Inne sposoby to testy uczciwości, opinia współpracowników (podczas rekrutacji wewnętrznej) i wywiad.

Wywiad z kandydatem ubiegającym się o stanowisko pracy obejmuje przeważnie trzy obszary:

  • zawodowo-merytoryczny (doświadczenie zawodowe, przebieg kariery, zadania jakie były wykonywane w poprzedniej pracy, wiedza merytoryczna, osiągnięcia),
  • motywacyjny (ambicje, aspiracje),
  • osobowościowy (predyspozycje psychologiczne).

Przygotowując pytania rekrutacyjne, trzeba przemyśleć, czy ich forma pozwoli nam uzyskać informacje, jakich oczekujemy od kandydata. Pytania typu: Czy jest Pan (Pani) zorganizowana? lub Czy potrafi Pan (Pani) pracować pod presją? mogą nie udzielić nam informacji, czy dana osoba faktycznie poradzi sobie na nowym stanowisku. Lepiej więc zadać kandydatowi pytanie, które pozwoli mu się w jakiś sposób wykazać umiejętnościami, np. Proszę, aby opisał Pan (Pani), jak zachowałby się w następującej sytuacji… Takie pytania pozwolą nam sprawdzić, czy kandydat jest zaradny, potrafi poradzić sobie w niełatwej sytuacji i wybrnąć z niej.

Pamiętajmy, że dobry pracownik to kompetentny pracownik, który pragnie się rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, a także taki, któremu możemy zaufać i który jest lojalny wobec nas i firmy.

Jak rekrutować pracowników – wideo porady

Jesteś ciekawy,w jaki sposób najefektywniej rekrutować pracowników? Koniecznie obejrzyj poniższe video!

2/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.