Jak powinna wyglądać wizytówka?

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie dobry biznes czy pracę bez wizytówki. Wręczamy je zawsze potencjalnym klientom, przede wszystkim podczas biznesowych spotkań. Są one źródłem informacji dla instytucji i osób na temat firmy, którą reprezentujemy. Dobrze mieć je zawsze przy sobie.

Dzisiaj przedstawimy Wam kilka porad na temat zrobienia wizytówki i używania jej.

Jaki rozmiar wizytówki?

Najlepszą i najwygodniejszą wielkością wizytówki są wymiary 5,5 na 8,5 lub też 5 na 9. Są to wymiary karty kredytowej – wszędzie się zmieści i nie będzie zbyt mała. Możemy zdecydować się na wizytówkę białą, ecru, matową lub półmatową.

Jaki wygląd wizytówki?

Litery w naszej wizytówce powinny być proste, czytelne i niezbyt wymyślne czy ozdobne. Najlepszym rozwiązaniem będzie czarny druk. Jakość wizytówki z pewnością podniesie wypukłość czcionki.

Nie kombinuj zbyt wiele – im prostsza wizytówka, tym lepiej! Na służbowej nie umieszczaj prywatnego numeru telefonu i adresu. Zawsze podaj maila.

Jak posługiwać się wizytówką?

Wizytówkami możemy wymieniać się podczas służbowych kolacji, konferencji, targów czy seminariów. Najlepiej dawać je już na początku rozmowy. Jeśli jesteśmy na kolacji, nie wręczajmy wizytówki w trakcie jedzenia – trzeba to zrobić albo na początku, albo na końcu.

Gdy ktoś wręczy nam swoją wizytówkę, jest to idealny moment, by dać mu też swoją. Jeśli jesteśmy w biurze, na spotkaniu z prezesem, wizytówkę przekażmy sekretarce.

Osobie dużo starszej, na ważnym stanowisku, nigdy nie wręczajmy wizytówki pierwsi – zróbmy to, gdy zostaniemy poproszeni lub gdy osoba ta poda nam swoją.

Wizytówkę zawsze podajemy z ręki do ręki. Gdy stół jest zbyt szeroki, by to zrobić – zaczekajmy do końca spotkania.

Wyjmujmy wizytówkę tak, by druga osoba od razu mogła ją przeczytać. Trzeba zatem wyciągać ją z etui, by nie była do góry nogami dla naszego rozmówcy.

Gdy dostaniemy wizytówkę, nie chowajmy jej od razu – podziękujmy i koniecznie przeczytajmy. Schowajmy ją dopiero po zakończeniu spotkania.

Dane na wizytówce muszą być aktualne, a drobne poprawki długopisem nie wchodzą w grę! Gdy wyjeżdżasz za granicę, przygotuj wizytówki w języku obcym.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.