Jak być liderem w grupie?

W każdej grupie jest jakiś lider. Przeważnie to przywódca, osoba, z której zdaniem liczą się wszyscy jej członkowie. Lider grupy ma wpływ na to, jakie decyzje podejmują inne osoby z grupy.

Powinien on również zawsze mieć ostatnie, decydujące zdanie. Lider powinien być szanowany i lubiany, choć taka rola nie zawsze jest łatwa.

Wskazówki, jak zostać liderem w grupie

Aby zostać prawdziwym liderem w grupie, powinieneś:

  1. Rozwiązywać problemy: Powinieneś uważnie obserwować ludzi i ich zachowania. Musisz także umieć słuchać, bowiem dzięki temu będziesz wiedział na czym polega problem. Rozwiązuj problemy, szukaj najlepszej drogi wyjścia z sytuacji, nawet jeśli będzie to proste rozwiązanie, to i tak może być ono najlepsze.
  2. Zdjąć klapki z oczu: Nie zawsze myślenie prostolinijne jest najlepsze. Rozwiązanie małego problemu nie musi wcale oznaczać sukcesu, bowiem ten mały problem może być częścią większego. Wówczas należy szukać przyczyn takiego stanu rzeczy, zainteresuj tym inne osoby, jeśli wiesz, że sam sobie nie dasz rady.

  3. Zacząć przewidywać: Lider w grupie powinien być przewidujący. Powinieneś zastanawiać się nad konsekwencjami własnych decyzji i brać wszelkie możliwości pod rozwagę. Samo rozwiązywanie problemów nie czyni Cię liderem. Staraj się również im zapobiegać. Powinieneś również być przygotowany na to, że w konsekwencji własnych decyzji pojawią się jakieś kłopoty.

  4. Być konsekwentnym: Dobry lider grupy nie zmienia co chwilę swojego zdania. Jeśli już podjąłeś jakąś decyzję, to licz się z możliwymi konsekwencjami. Nie wycofuj się i nie wahaj, przez to możesz stracić poważanie w grupie. Bądź odpowiedzialny za to, co mówisz i co robisz.

  5. Rozmawiać z innymi: Dobry lider opowiada o swoich planach, pokazuje ludziom drogę do upragnionego celu. Dzięki temu również motywuje ich do działania i pokazuje, aby szli za nim. Nie dziel grupy na poszczególnych członków, ale staraj się ich łączyć, aby wspólnie dążyli do jednego celu.

  6. Być sprawiedliwym: Sprawiedliwie traktuj każdego członka grupy. Dzięki temu nikt nie będzie dążył do tego, aby Cię detronizować, a członkowie grupy będą wierzyli w Twoje oceny.

  7. Myśleć pozytywnie: Każdy lider musi wierzyć w swoją grupę i w sukces. Jeśli nie będziesz przekonany o słuszności własnych decyzji, żaden członek Twojej grupy nie pójdzie za Tobą.

  8. Mówić konkretnie: Przemawiając do swojej grupy mów jasno i konkretnie, stawiaj wymagania. Dzięki temu będziesz zrozumiany i nie będzie niepotrzebnych niedomówień.

  9. Nie chować własnych słabości: Każdy z nas jest tylko człowiekiem i nawet lider grupy może mieć jakieś słabości. Nie staraj się ich przesadnie ukrywać, dzięki temu członkowie grupy zobaczą w Tobie człowieka i obdarzą Cię jeszcze większą sympatią.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.