Jak poinformować rodziców o ciąży?

Ciąża nastolatek przestała już być tematem tabu i raczej nikogo nie dziwi młoda dziewczyna w ciąży chodząca do liceum czy gimnazjum. Wiadomo jednak, że w takim przypadku z pewnością nie była to planowana ciąża, a tylko rezultat pierwszych miłosnych doświadczeń. Niestety młodzi ludzie często nie myślą o konsekwencjach stosunku, nie zabezpieczają się przed niechcianą ciążą lub po prostu nie mają pojęcia o antykoncepcji. Najczęściej nastolatka sama jest zaskoczona i zdenerwowana faktem, że zostanie mamą, a jeszcze bardziej przeraża ją to, że będzie musiała porozmawiać na ten temat z rodzicami.

ciaza

Jak więc przeprowadzić taką rozmowę? Na pewno łatwiej będzie dziewczynie, która spotyka się z chłopakiem od jakiegoś czasu, a jej rodzina dobrze go zna i akceptuje. Jeśli chłopak zachowa się odpowiedzialnie i będzie wspierał dziewczynę w tej sytuacji, taka rozmowa na pewno będzie dużo prostsza i dla niej i dla niego. Gorzej jeśli dziewczyna spotykała się z chłopakiem potajemnie, albo co gorsza poznała chłopaka na imprezie, poszła z nim do łóżka, a teraz on zachowuje się jakby jej nie znał. W takim przypadku rozmowa o ciąży może być wyjątkowo trudna dla młodej dziewczyny.

Na początku najlepiej zapytaj rodziców czy możecie szczerze i poważnie porozmawiać dziś wieczorem. Najlepiej bowiem przeprowadzać takie rozmowy, gdy rodzice nie mają już żadnych ważnych obowiązków i gdy nie są czymś zajęci, ciężko byłoby rozmawiać przecież na tak ważny temat z mamą, która akurat zmywa naczynia po obiedzie, albo z tatą, który naprawia cieknący kran. Wybierz więc taki moment, gdy będziecie spokojnie siedzieć wszyscy razem. Wtedy powiedz, że nie jest ci łatwo o tym mówić i zdajesz sobie sprawę z tego, że mogą być rozczarowani twoim lekkomyślnym zachowaniem, ale już nie cofniesz tego, co się stało i że będziesz miała dziecko. Po tym wyznaniu najlepiej daj rodzicom chwilę, aby ochłonęli. Pamiętaj, że to, co im powiesz na pewno będzie dla nich ogromnym szokiem i mogą zareagować różnie, czasami niestety smutkiem, płaczem czy krzykiem. Jednak po chwili, gdy oswoją się z tą myślą, na pewno się uspokoją. Rodzice z pewnością okażą ci wsparcie i będą cię pocieszać, w końcu jesteś ich dzieckiem i bardzo cię kochają. Postaraj się też odpowiedzieć na wszystkie pytania rodziców, na pewno będą chcieli wiedzieć, kto jest ojcem dziecka i co dalej planujecie. Uczciwie odpowiadaj na wszystkie pytania, jeśli będziesz kłamać, np. co do ojca dziecka to pamiętaj, że prędzej czy później prawda i tak wyjdzie na jaw, a rodzice będą tobą jeszcze bardziej rozczarowani i smutni, że nie zaufałaś im i skłamałaś. Jeśli ojciec dziecka nie jest twoim chłopakiem, powiedz o tym mamie i tacie. W końcu są to dorośli ludzie, którzy na pewno wiedzą lepiej od ciebie co zrobić w takiej sytuacji. Pamiętaj, że chłopak jest również odpowiedzialny za tą sytuację i czy tego chce czy nie, będzie ojcem.

Nie bój się szczerej rozmowy, zaufaj swoim rodzicom, a na pewno wszystko dobrze się ułoży. Na szczęście sytuacja, że rodzice odwracają się od córki i karzą jej radzić sobie samej należy do rzadkości. Każdy kochający i mądry rodzic zaakceptuje to, co się stało i okaże ci pomoc.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.