Jak przygotować się do terapii hormonalnej zastępczej?

menopauza

Jak przygotować się do terapii hormonalnej zastępczej?

Klimakterium jest procesem naturalnym, lecz wiele kobiet z powodu występujących wówczas dolegliwości wymaga leczenia. Terapia może być wprowadzona w każdej chwili po ostatniej miesiączce i nie musi być ograniczona czasowo (chyba że w jej trakcie pojawiają się przeciwwskazania).

Poniżej radzimy, jak przygotować się do terapii hormonalnej, jakie badania wykonać itp.

Wskazówki, w jaki sposób przygotować się do terapii hormonalnej

  • Niezbędne badania

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej wymagane jest ogólne badanie lekarskie, ginekologiczne z badaniem cytologicznym oraz dokładna ocena gruczołów sutkowych. Jest to minimum diagnostyczne. W niektórych przypadkach należy poszerzyć zakres badań in.in. o mammografię.

Podstawowym warunkiem stosowania hormonoterapii jest wyrażenie zgody przez pacjentkę i brak przeciwwskazań (np. przewlekle uszkodzenie wątroby, zakrzepowe zapalenie żyt, rak sutka).

  • Dostępne preparaty i ich podawanie

Dzisiaj dostępnych jest wiele preparatów o różnej zawartości i składzie hormonów. Pozwala to na ich stosowanie indywidualnie, w zależności od potrzeb każdej pacjentki. Estrogeny, jeden ze składników terapii, mogą być podawane doustnie, dopochwowo lub przezskórnie.

Wybór sposobu stosowania preparatu zalety od współistniejących chorób, palenia papierosów, a także od akceptacji pacjentki.

Gestageny, będące niemal nieodłącznym składnikiem leczenia zaburzeń okresu przekwitania, mogą być podawane doustnie lub przezskórnie.

  • Konieczne badania kontrolne

Wszystkie pacjentki poddawane hormonalnej terapii zastępczej powinny co 6-12 miesięcy przebyć badanie ogólnolekarskie z pomiarem ciśnienia tętniczego, badanie ginekologiczne z oceną cytologiczną oraz badanie palpacyjne sutków.

Często kontrola nad osobą przyjmującą preparaty hormonalne poszerzona jest o badanie ultrasonograficzne narządu rodnego, tarczycy, sutków i badania hormonalne.

  • Alternatywy dla hormonalnej terapii zastępczej

U kobiet, które nie akceptują leczenia hormonami lub nie mogą ich stosować, zaleca się podawanie łagodnych środków uspokajających i preparatów ziołowych poprawiających krążenie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.