Jak przebiega andropauza?

Jak przebiega andropauza?

Nie tylko panie zmagają się z klimakterium. Przechodzą je również panowie. Jednak znacznie więcej mówi się o menopauzie niż o andropauzie oraz o sposobach jej łagodzenia.

To przyczyniło się do tego, że wokół tematu narosło tak wiele zaskakujących mitów. Niektóre z nich omawiamy poniżej

Andropauza a rosnący brzuch

Andropauzą nazywamy zawirowania hormonalne, które pojawiają się u mężczyzn po ukończeniu przez nich 50 roku życia. Wówczas dochodzi do zwolnienia metabolizmu i odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Jednakże w głównym stopniu powiększający brzuch jest wynikiem niewłaściwego odżywiania się i niedostatecznej ilości ruchu.

Choroby serca

Wiele licznych badań potwierdza fakt, że testosteron przyczynia się do wywierania pozytywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Dodatkowo reguluje poziom cholesterolu. Dlatego jeśli zaczyna go w organizmie brakować, zwiększa się ryzyko chorób serca. Mało tego, dochodzi do zaburzeń gospodarki insulinowej i zmniejszenia masy kostnej. Dlatego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób, należy się regularnie badać. Trzeba sprawdzić poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, a także poddać się badaniu gęstości kości.

Dieta a andropauza

Wykazano, że nasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią istotny element tłustego mięsa, powodują odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Dodatkowo sprawiają, że organizm znacznie szybciej zaczyna się starzeć, co sprzyja obniżeniu się testosteronu. Aby zapobiec tym procesom, należy włączyć do codziennej diety witaminę C oraz kwas foliowy. W menu nie może zabraknąć pomidorów, papryki, kapusty, pora, selera, sałaty i szpinaku.

Tabletki dla mężczyzn

Kobieta, aby złagodzić objawy menopauzy, może zażywać specjalne tabletki. Podobnie jest w przypadku mężczyzn. Jednak uprawnionym do ich przepisania jest tylko lekarz na podstawie wnikliwego wywiadu i badań. Przeciwwskazaniem do ich przyjmowania jest rak prostaty. Lekarz będzie zobowiązany do sprawdzenia poziomu testosteronu, zbadania gruczołu krokowego metodą per rectum oraz oznaczenia poziomu antygenu sterczowego w surowicy.

Bez recepty panowie mogą wykupić jedynie środki roślinne z kory śliwy afrykańskiej, nasion dyni, owocu palmy amerykańskiej, korzenia pokrzywy i zarodków kukurydzy. Substancje zawarte w tych preparatach obniżają dolegliwości związane z andropauzą, takie jak osłabienie popędu seksualnego czy zmienność nastrojów.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.