Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

No i stało się, jesteś w ciąży! Oprócz niepojętej radości odczuwasz również strach, no bo jak powiedzieć o tym fakcie pracodawcy?

On nie będzie podzielał razem z Tobą Twojej euforii.

Odpowiedni moment

Zastanów się, kiedy najlepiej będzie powiedzieć o tym szefowi. Jednak lekarze są zdania, aby radosną nowinę przekazać dopiero po trzecim miesiącu ciąży. Co innego, jeśli Twoja praca jest stresująca albo wyczerpująca, wtedy szefa należy poinformować jak najprędzej. W końcu teraz najbardziej liczy się zdrowie oraz bezpieczeństwo rozwijającego się dziecka. Dodatkowo, będziesz teraz bez problemów mogła usprawiedliwiać się przed pracodawcą ze swoich spóźnień do pracy. Zapewne doświadczysz na swojej skórze, czym są poranne mdłości i jak dokuczliwe mogą się okazać.

Urlop macierzyński

Sprawdź dokładnie, jakie masz zapisy w swojej umowie. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, zwróć się o radę do działu kadr – tam pracownik powinien odpowiedzieć Ci na wszelkie pytania związane z urlopem macierzyńskim. Zanim staniesz oko w oko ze swoim szefem, zapoznaj się dokładnie z prawami, jakie przysługują Ci w związku z ciążą.

Pieniądze

Przeanalizuj sytuację finansową swojej rodziny. Przelicz, jaka będzie różnica między pójściem na zwolnienie lekarskie, a tym, ile obecnie zarabiasz (premie, nagrody). W przypadku, gdy różnica będzie duża, możesz nie rezygnować z pracy i wykonywać swoje obowiązki sumiennie do dnia porodu. Wówczas o ciąży możesz powiedzieć szefowi tak późno, jak tylko się da.

Spotkanie z szefem

Umów się z szefem na spotkanie w sprawie Twojej ciąży. Datę ustal tak, aby nie mieć w tym dniu za dużo pracy. Zapewne wizyta u pracodawcy trochę potrwa, gdyż konieczne będzie przedyskutowanie wielu kwestii związanych z Twoim obecnym stanem, między innymi tego, kto przejmie Twoje obowiązki, gdy przejdziesz na urlop macierzyński.

Miej przy sobie zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę. Zadbaj o to, aby na spotkaniu nikt wam nie przeszkadzał.

Bądź szczera i uczciwie przedstaw swoje stanowisko. Czy chcesz od razu pójść na zwolnienie, czy zrobić to później? Najgorsze dla pracodawcy jest pozostawienie go w krępującej sytuacji, kiedy ciężarna z dnia na dzień przechodzi na zwolnienie lekarskie.

Porozmawiaj z szefem, kto ma zastępować Cię w pracy i co powinnaś zrobić przed pójściem na zwolnienie. Postawi Cię to w dobrym świetle przed pracodawcą, który widząc Twoje zaangażowanie, bardziej Cię doceni.

Zobacz też:

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.