Jak długo można być p.o. kierownika?

Jedno z pytań, które często zadają sobie zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, brzmi: Jak długo można być pełniącym obowiązki.

Dzisiaj rozwiewamy część wątpliwości odnośnie tego zagadnienia, opierając się na Kodeksie Pracy. Zapraszamy do lektury!

Jak długo można być pełniącym obowiązki?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy nie można jednoznacznie stwierdzić, jak długo dana osoba może być pełniącą obowiązki. Wynika to z faktu, że Kodeks Pracy nie wyszczególnia instytucji pełnienia obowiązków.

W oparciu o artykuł 25 § 1 Kodeksu Pracy umowa o pracę jest zawierana na czas nieokreślony, określony lub na czas wykonania określonej pracy.

W sytuacji, gdy należy zastąpić pracownika podczas jego uzasadnionej nieobecności, pracodawca ma możliwość zatrudnienia innej osoby na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, który będzie obejmował czas tej nieobecności, jednak nie ma żadnego ograniczenia wprowadzanego tutaj przez ustawodawcę.

Warto jednak zaznaczyć, że swoistą formą zastępstwa innego pracownika, o której przeczytamy w Kodeksie Pracy, jest powierzenie pracy w drodze art. 42 § 4 k.p.

Tagi:

  • peniący obowiązki jak długo
  • kiedy mona wypoiwedzieć stanowisko p o
  • jak długo można być pełniącym obowiązki
  • na ile mozna powierzyc p o kierownika wydzialu
  • Jak długo można być pełniącym obowiązki
  • jak długo można pełnić obowiązki

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.