Jak rozpoznać katar sienny

Jak odróżnić katar zwykły od alergicznego?

katar sienny a katar alergiczny

Jak rozróżnić katar zwykły od alergicznego?

Zastanawiasz się, czy katar, który Cię nęka, to katar alergiczny czy katar zwykły? Przeczytaj dzisiejszą poradę, a na pewno rozwiejemy wiele Twoich wątpliwości.

Zapraszamy do lektury!

Katar zwykły

Katar zwykły jest najczęściej objawem infekcji wirusowej. Na początku wydzielina jest wodnista, przezroczysta, a z upływem kolejnych dni ulega zgęstnieniu, przez co zatyka nos i mamy kłopoty z normalnym i swobodnym oddychaniem. Wtedy najczęściej sięgamy po krople do nosa albo tabletki obkurczające śluzówkę, dzięki czemu odczuwamy ulgę.

Katar alergiczny

Katar alergiczny daje nam się we znaki, jeśli jesteśmy na coś uczuleni. Zazwyczaj są to pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów pleśniowych. Alergen w nich zawarty podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i organizm podejmuje z nimi walkę poprzez wytwarzanie dużej ilości śluzu. W sytuacji, gdy jesteśmy uczuleni na pyłki roślin, wówczas katar sezonowy mija, gdy dana roślina przestaje pylić. Katar całoroczny jest wtedy, gdy przebywamy w otoczeniu, gdzie znajduje się sierść zwierzęcia albo roztocza kurzu. Wówczas chorym dokucza wodnista wydzielina, jak również częste kichanie, przybierające postać nawet całych serii. Niektórzy skarżą się, że gorzej odczuwają zapachy lub dokucza im duszność. Jeszcze innym łzawią  i pieką oczy.

Dlatego, aby pozbyć się kataru alergicznego, warto poddać się specjalnym szczepionkom odczulającym. Doraźnie może zastosować preparaty wypłukujące alergeny z nosa albo zmniejszające objawy alergii. Dodatkowo, należy unikać przebywania w miejscach, gdzie znajduje się dany alergen.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.