Jak działa ekran dotykowy?

ekran dotykowy

Jak działa ekran dotykowy?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak działa ekran dotykowy? W jaki sposób został skonstruowany i co sprawia, że dzięki lekkiemu dotykowi komputer – np. w przypadku bankomatu – wykonuje wszystkie Twoje polecenia?

Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka informacji odnośnie do tego, jak działa ekran dotykowy. Zapraszamy do lektury!

Ekran dotykowy – zasady działania

Czuły na dotyk ekran ciekłokrystaliczny posiada od zewnątrz kilka warstw dodatkowych. Tuż nad samym ekranem znajdziemy szklaną taflę, której powierzchnia przewodzi prąd elektryczny. Nad nią znajduje się poliestrowy panel, którego wewnętrzna powierzchnia przewodzi prąd.

Warto wiedzieć, że warstwy przewodnika nie stykają się, gdyż pomiędzy nimi znajduje się wolna przestrzeń, zachowana dzięki niewielkim, mikroskopijnym poliestrowym elementom, które działają tak, jak kliny. Kiedy dotykamy ekranu palcem, możemy zauważyć, że poliestrowa powierzchnia ugina się nieznacznie. W związku z tym zbliżają się do siebie obie warstwy przewodnika, co wywołuje zaburzenia oporu elektrycznego.

Zewnętrzna warstwa przewodnika reaguje na dotyk „w pionie”, natomiast wewnętrzna w „poziomie”. Komputer otrzymuje współrzędne zmiany napięcia, dzięki czemu lokalizuje miejsce, w którym naciśnięto ekran, i wykonuje polecenie użytkownika.

Takie ekrany, które nazywano rezystancyjnymi, zostały odkryte w 1977 roku. Obecnie spotykamy je je w wielu urządzeniach elektronicznych, które reagują na dotyk. Sięga się po nie najczęściej głównie dlatego, że są proste i tanie.

Dostępne są także inne rodzaje ekranów, które są wrażliwe na dotyk. Ekrany pojemnościowe reagują na przepływ niewielkich ładunków elektrycznych do palca ze szklanej tafli powleczonej z obu stron przewodnikiem. Na krawędziach ekranu znajdują się wówczas elektrody. W jeszcze innych ekranach powierzchnia jest pokryta krzyżującymi się wiązkami podczerwieni lub falami ultradźwięków – również wtedy dotyk palca powoduje zakłócenia, które pozwalają określić jego położenie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.