Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja zapewnia komfort jazdy, zwłaszcza w upalne dni, jednak nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z faktu, że należy o nią dbać.

Jedna trzecia z nich nigdy nie robiła jej przeglądu, a 25% zdecydowało się na ten krok dopiero gdy zaczęła się z niej wydobywać nieprzyjemna woń.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie? – wskazówki

Warto jednak pamiętać, że w układzie klimatyzacji znajduje się wiele kanałów, zakamarków, w których zbierają się zanieczyszczenia i woda. Wilgoć z kolei sprawia, że powstaje idealne środowisko dla szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. W związku z tym klimatyzację powinno się systematycznie – przynajmniej raz w roku – czyścić.

W serwisie samochodowym do układu chłodzącego wpuszcza się specjalny preparat dezynfekujący, zawsze przy wyłączonym silniku wentylatora. Bardzo ważny jest także przegląd klimatyzacji pod kątem ilości gazu odpowiedzialnego za chłodzenie – co roku ubywa go ok 10-15%, nawet przy szczelnym układzie, co sprawia, że układ może działać nieprawidłowo.

Należy także regularnie wymieniać filtry kabinowe, a także te odpowiedzialne za usuwanie z układu klimatyzacji wilgoci – jeżeli zapomnimy o nich, narazimy na korozję wszystkie metalowe elementy klimatyzacji.

Dodatkowo trzeba pamiętać, aby włączać klimatyzację raz na jakiś czas także w zimie – po pierwsze bywa ona pomocna przy odparowywaniu szyb, po drugie – nieużywana przez dłuższy czas może ulec uszkodzeniu.

5/5 - (1 vote)

One Response

  1. Kinga 30 maja 2018

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.