Jak hodować anturium?

Anturium to kwiat często goszczący na naszych parapetach. Liczy blisko 850 gatunków, a więc do wyboru mamy wiele odmian, na przykład: Anthurium andraeanum, Anthurium crystallinum, czyli anturium powabne, Anthurium forgetii, Anthurium leuconeurum, Anthurium magnificum, Anthurium nymphaeifolium, Anthurium polyschistum, Anthyrium regale, Anthurium scandens, czyli anturium pnące, Anthurium scherzerianum, Anthurium veitchii czy Anthurium warocqueanum.

Mimo skomplikowanych nazw uprawa tych roślin wcale nie jest wielkim wyzwaniem, trzeba tylko wiedzieć, jak je pielęgnować.

Uprawa anturium – najważniejsze zasady

Pielęgnacja anturium w niektórych aspektach uzależniona jest od tego, na jaką odmianę rośliny się zdecydujemy. Jeśli posiadamy gatunek o ozdobnych kwiatostanach, musimy zapewnić roślinie wysoką wilgotność powietrza, a także wysoką temperaturę otoczenia.

Musimy jednak liczyć się z tym, że hodowane w mieszkaniu rośliny kwitną rzadko, a gdy już kwiatostany się pojawiają, są zwykle zdeformowane i nie tak piękne, jak powinny. Jeśli więc zależy nam na walorach dekoracyjnych, lepiej zdecydować się na gatunki, które posiadają ozdobne nie kwiaty, ale liście, gdyż ich uprawa domowa jest zdecydowanie łatwiejsza i bardziej efektywna.

Anturium musi mieć podłoże z mieszaniny torfu, ziemi liściowej, kompstu i kawałków rozkładającego się drewna albo węgla drzewnego. Dobrze jest też dodać do tej mieszaniny niewielką ilość piasku. Jeśli zaś posiadamy gatunek epifityczny, nie musimy zapewniać roślinie podłoża, wystarczy spękana kora. Rośliny muszą mieć jasne i ciepłe stanowisko, ale nie powinny być bezpośrednio wystawione na działanie słońca. Nie lubią również wietrzenia.

Systematycznie musimy okładać pędy rośliny świeżym torfem, który musi mieć stałą wilgotność. Również powierzchnia podłoża powinna być obłożona torfem.

Musimy pamiętać o tym, że anturium nie znoszą mrozu i mają na niego znikomą odporność.

anturium

Pielęgnacja anturium

Rośliny te muszą być obficie podlewane. Lubią też zraszanie liści, ale tylko miękką, najlepiej przegotowaną wodą, niezbyt zimną, najlepiej o temperaturze pokojowej. Musimy bardzo uważać, by nie zraszać kwiatostanów, gdyż skutkuje to pojawieniem się na nich nieestetycznych brązowych plam.

Jeśli chodzi o nawożenie, to jest ono w znacznej mierze uzależnione od rodzaju podłoża. Ogólnie jednak dawki nawozów nie powinny być wielkie. Anturium lubi nawożenie gnojownicą.

Roślina powinna mieć zapewnioną stałą temperaturę nie niższą niż 22 stopnie, w nocy nie mniej niż 16 stopni. Musimy też wiedzieć, że okres spoczynku zaczyna się jesienią i trwa do początku zimy. Nie powinniśmy wówczas podlewać rośliny zbyt obficie, a także zbyt często jej zraszać. Temperatura w tym okresie powinna wynosić 16-20 ºC.

Anturium nie powinno się zbyt często przesadzać, optymalna częstotliwość to co 3-4 lata.

anturium-pielegnacja

Rozmnażanie anturium

Rośliny te rozmnaża się z nasion albo poprzez odrosty, jednak odmiany uprawna rozmnaża się tylko metodą wegetatywną. Musimy jednak wiedzieć, że uzyskanie nasion samodzielnie jest praktycznie niemożliwe, gdyż w ogóle jest to bardzo trudne z tego powodu, że rośliny te trudno się zapylają. Tylko jeden gatunek spośród wszystkich jest odmianą samopylną i jest to odmiana Anthurium scandens.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.