O czym warto wiedzieć, wybierając się do Belgii?

Belgia jest ojczyzną dwóch odrębnych narodów – Wallonów i Flamandów, którzy, chociaż na każdym kroku podkreślają istniejące między nimi różnice, potrafili wspólnie zbudowac kraj zamożny i ustabilizowany. Spośród 10 milionów Belgów 9,5 miliona mieszka w miastach, a kraj ten posiada najgęstszą w Europie sieć dróg i linii kolejowych. 1000 kilometrów autostrad oświetlonych jest w nocy niczym ulice, miasta zaś łączą się często ze sobą nieprzerwanym sznurem niewysokiej, na wpół willowej zabudowy. Belgowie mają zaledwie 60 kilometrów wybrzeża, ale wybudowali największy bodaj port średniowiecznej Europy w Brugii oraz konkurujący z Rotterdamem i Hamburgiem – w Antwerpii.
Na Zachodzie krąży wiele dowcipów o Belgach i frytkach, oni bowiem wymyślili ten przysmak w XX wieku, ale pamięta się im także to, iż najpiękniej szlifują diamenty, a przede wszystkim, że tam powstały wspaniałe dzieła sztuki – od pomników średniowiecznej architektury po awangardę współczesności. Obrazy Memlincka i Brueghla, Van Dycka i Rubensa są ozdobą i dumą licznych muzeów i galerii.

Kraj ten można objechać w ciągu jednego dnia, ale zdecydowanie warto zabawić tam dłużej. Chociażby po to, aby odwiedzić stolicę – Brukselę z Grand Placem zdobnym w mieszczańskie kamienice i XII-wieczny ratusz, równie piękny w blasku słońca, jak i podczas wieczornej iluminacji. Najsłynniejszym mieszkańcem grodu jest Manneken Pis, czyli siusiający chłopczyk, o którym legenda mówi, że uratował Brukselę od pożaru. Z wdzięczności za to miasto postawiło mu pomnik i ufundowało bogatą kolekcję strojów. Liczy ona kilkaset najróżniejszych przebrań, wśród nich jest także strój krakowiaka i polskiego żołnierza z I Dywizji Pancernej generała Maczka, która wyzwoliła Gandawę.

Wojny nigdy zresztą nie omijały Belgii, leżącej na skrzyżowaniu ważnych szlaków. W pobliżu Brukseli możemy oglądać pole bitwy pod Waterloo, które pozostało symbolem klęski Napoleona, zaś w Ardenach – niezwykłe muzeum pojazdów, używanych przez armie walczące podczas II wojny światowej.
W Brukseli mieści się obecnie siedziba Unii Europejskiej. Symbolem współczesności jednakże pozostało Atomizm – konstrukcja wzniesiona dla uświetnienia pierwszej powojennej wystawy przemysłowej. Podczas przejazdu przez Belgię nie można także ominąć Antwerpii ani uniwersyteckiej Gandawy, a już szczególnie romantycznej i jakby zatrzymanej w czasie Brugii. Ten wspaniały kiedyś średniowieczny port podupadł gwałtownie wskutek zamulenia rzeki Zwin i dzięki temu przetrwał w niezmienionej postaci po dzień dzisiejszy.

European_Parliament_Strasbourg_Hemicycle_-_Diliff

Informacje praktyczne

Klimat Belgii

Na północy klimat jest umiarkowany morski. Na południu daje się odczuć wpływy klimatu kontynentalnego z gorącymi latami. Wskazane są cieplejsze okrycia na letnie wieczory, zaś płaszcz przeciwdeszczowy może się przydać przez cały rok.

Komunikacja wewnątrz kraju

W Belgii jest gęsta sieć połączeń kolejowych. Na większości linii pociągi kursują co godzinę, na głównych liniach jeszcze częściej. Istnieje duża rozmaitość biletów i możliwości podróżowania po krajach Beneluxu. Są także zniżki dla młodzieży szkolnej i emerytów, a także ulgowe bilety weekendowe. Bilet Tourrail-B umożliwia 5-dniową nieograniczoną podróż po całym kraju w ciągu 17 dni od daty zakupu.

Komunikacja publiczna

W większości miast belgijskich istnieje komunikacja autobusowa. W Brukseli, Antwerpii i Gandawie kursuje również metro i tramwaje. W Brukseli można wykupić kartę 10-przejazdową. Jest również możliwość nabycia karty turystycznej „STIB”, gwarantującej liczbę przejazdów w ciągu 24 godzin.
Taksówki zwykle są czarne, postoje zlokalizowane są przed dworcami, hotelami i w centralnych punktach miasta. Zielona tabliczka z napisem „Libre/Vrij” oznacza, że taksówka jest wolna. Istnieje również możliwość wynajęcia samochodu z kierowcą, między innymi na lotnisku.

Drogi

W Belgii obowiązuje ruch prawostronny. Każdy samochód musi być zaopatrzony w trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. Pasy są obowiązkowe. Dzieci poniżej 12 lat nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,8 promila.

Opieka medyczna

Opieka medyczna w Brukseli jest na wysokim poziomie, ale kosztowna.
Apteki oznaczone są zwykle zielonym krzyżem, niekiedy niebieskim. Niektóre czynne są poza zwykłymi godzinami pracy. Ich lista podana jest w weekendowych gazetach.

Toalety

Oznaczone są WC, Toilettes/Toiltten, Dames (damska) i Messieurs/Heren (męska).

Noclegi

Belgia ma dobrze rozwiniętą sieć hoteli, od luksusowych do małych rodzinnych pensjonatów i zajazdów.

Hotele
Hotele międzynarodowej klasy znajdują się w dużych miastach. Poza hotelami sklasyfikowanymi w 5-gwiazdkowej skali, są również hotele klasy H i 0 gwarantujące minimum komfortu.

Schroniska młodzieżowe
Lista schronisk dostępna jest w biurach turystycznych.

Kempingi
Większość pól kempingowych zlokalizowana jest w Ardenach i na wybrzeżu. Lista adresów, cen oraz inne informacje są do uzyskania w urzędach Belgijskiego Biura Turystycznego. Biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia właściciela terenu.

Inne
Istnieje możliwość wynajęcia willi, mieszkań, pokoi i domków letniskowych na okres wakacyjny. Cena zależy od liczby pokoi, wyposażenia i lokalizacji. Szczegóły można uzyskać w lokalnych biurach turystycznych.

Kuchnia belgijska

Kuchnia ta jest wysoko ceniona na świecie. Wielu znawców uważa, że ustępuje tylko francuskiej. W Belgii istnieje duża różnorodność lokali: od tawern, gdzie serwuje się kiełbaski, sery i sałatę ze szklanką wina, przez bary i kafeterie oferujące takie podstawowe dania jak omlety, zupy, kurczaki lub steki z frytkami, do eleganckich restauracji.
Do znanych specjałów kuchni belgijskiej należą przyrządzane w pikantnym bulionie małże i chrupiące naleśniki. Podstawowym daniem jest stek z rusztu lub dość niezwykła, ale bardzo smaczna potrawa z królika i śliwek. Inne przysmaki to: zupa piwna przyrządzana z kurczaka, cebuli i piwa; potjesvlees – potrawa z cielęciny, wieprzowiny i królika; waterzooi – kurczak lub ryba w bulionie ze śmietanką i żółtkiem; węgorz z ziołami; carbonnade – smażona wołowina z dodatkiem cebuli i piwa. Istnieje również duży wybór gatunków piwa.

Carbonnade_provençale_ou_carbonnée
Lunch jest podawany od 12.00 do 15.00, kolacja od 19.00 do 22.00.

Imprezy kulturalne

5 czerwca – 7 lipca – Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Gandawie.
14 czerwca – 10 września – wystawa oryginalnych rysunków artystów z 50 krajów w Knokke-Heist.
30 czerwca – 2 lipca – historyczne widowisko – rekonstrukcja procesji z 1549 roku w Brukseli.
Lipiec – listopad – muzyczne festiwale w wielu miastach Wallonii (m.in. Mons, Arlon, Liege).
Sierpień – grudzień – muzyczne festiwale, 300 koncertów w całej Flandrii.
15 sierpnia – korowód folklorystyczny, uliczne koncerty, przedstawienia w Liege.

Rozrywki

Muzyka odgrywa szczególną rolę w życiu kulturalnym Brukseli i Antwerpii. W obu miastach wystawiane są opery na najwyższym światowym poziomie. Z Brukseli pochodzi słynny choreograf Maurice Bejart i jego wspaniały balet. Latem w całym mieście odbywają się koncerty i recitale. Wielką atrakcją stolicy Belgii jest teatr kukiełkowy wystawiający między innymi „Makbeta” i „Hrabiego Monte Christo”. W miastach działają liczne kluby i dyskoteki. Filmy w kinach są wyświetlane w wersji oryginalnej z francuskimi lub flamandzkimi napisami.

Sport

W Belgii popularne jest uprawianie kolarstwa oraz sportów wodnych – żeglarstwa, windsurfingu i nart wodnych. Można wynająć łódź. Zezwolenie na połów ryb można wykupić na poczcie. Amatorzy pieszych wycieczek mogą wędrować oznakowanymi szlakami turystycznymi.

Zakupy

W Belgii warto kupić zwłaszcza: wyroby miedziane z Dinant, kryształy z Val Saint Lambert, wyroby jubilerskie z Antwerpii, koronki z Brugii, Brukseli i Mechelen.
Główne centra handlowe to: Bruksela, Antwerpia, Ostenda, Namur, Mons, Liege.

Co można zwiedzać?

Trasa I:
Bruksela – Louvain – Liege

Bruksela

– Grand Place – Wielki Plac, przy nim Ratusz, stare domy kupieckie (barok brabancki) i Dom Króla (obecnie Muzeum Miasta)
– Maneken Pis
– Pałac Królewski
– Pałac Sprawiedliwości – największa kubaturowo budowla w Europie
– Galeria św. Huberta (pasaż ze sklepami i kawiarniami)

Kościoły:
– katedra św. Guduli
– Notre Dame du Sablon
– Notre Dame de la Chapelle

Muzea:
– Muzeum Królewskie Sztuk i Historii
– Muzeum Sztuki Dawnej
– Muzeum Sztuki Współczesnej
– Muzeum Instrumentów Muzycznych
– Muzeum Poczty
– Dom Erazma z Rotterdamu
– Muzeum Wojska (z polonicami)
– Tereny Wystawy Światowej i atomizm

W okolicy:

Waterloo

– Kopiec
– Panorama Bitwy
– Muzeum Wellingtona
– Napoleońska Farma Grubego Kamienia

napoleon-217239_640

Louvain

– Ratusz z XV wieku
– uniwersytet z XV wieku
– Dom Okrągłego Stołu
– kolegiata św. Piotra
– Wielka Kanonia

W okolicy miejscowość

Lean

– kościół św. Leonarda z XIII wieku

Liege

– Pałac Książąt Biskupów z XVI wieku
– cytadela z XVII wieku
– Fontanna du Perron

Kościoły:
– kościół św. Marcina
– kościół św. Krzyża

Muzea:
– Muzeum Curtiusa
– Muzeum Sztuk Pięknych
– Muzeum Broni

Trasa II:
Gondawa – Brugia – Ostenda

Gandawa

– zamek warowny książąt Flandrii z IX-XII wieku
– Ratusz z XVI-XVII wieku
– Mała i Duża Kanonia

Kościoły:
– katedra św. Bawona z XII wieku
– kościół św. Mikołaja

Muzea:
– Muzeum Sztuk Pięknych
– Muzeum Sztuk Przemysłowych i Dekoracyjnych

Brugia (flamandzka Wenecja)

– Wielki Plac Starego Miasta
– Stary Ratusz
– Kościół Notce Dame (Madonna Michała Anioła)
– Muzeum Memlinga (w dawnej katedrze)
– kanał starej dzielnicy

00_Bruges_JPG3

Ostenda

– park uzdrowiska
– akwarium
– Muzeum J. Ensora

Trasa III:
Bruksela – Malines – Antwerpia

Malines

– Wielki Rynek
– kościół św. Jana
– Pałac Sprawiedliwości
– stare domy wzdłuż rzeki Dyle

Antwerpia

– ratusz z XVI wieku
– Dom Rubensa

Kościoły:
– katedra Notce Dame z XIV-XVI wieku
– bazylika św. Karola Boromeuszka
– kościół św. Jakuba

Muzea:
– Muzeum Sztuk Pięknych
– Muzeum Marynarki
– Muzeum Rzemiosła
– Plantin Moretus

Ogrody:
– ogród zoologiczny
– ogród botaniczny

National_Botanic_Garden_of_Belgium_(Meise)_-_IMG_4379

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.