W miłości nie zawsze jest tylko pięknie i kolorowo. Czasami mamy do czynienia z kryzysami, które stanowią niejako sprawdzian. Jednakże od jego wyniku zależy to, czy warto kontynuować daną znajomość czy lepiej odejść, zamykając ten rozdział z naszego życia na dobre.
Decyzja o odejściu nie należy do łatwych. Czasami wolimy tkwić w toksycznych związkach, łudząc się, że sytuacja kiedyś się odmieni lub partner/ka w końcu się opamięta. Zwłaszcza wtedy, kiedy mamy wspólne dzieci, wtedy jeszcze trudniej powziąć taką decyzję. Dodatkowo przeżyliśmy tyle lat razem, w których były też przyjemne momenty. W dodatku obawiamy się strachu przed samotnością, dlatego decydujemy się tkwić w złym związku, niż nie przebywać w nim w ogóle.
Jednakże absolutnie nie powinny być to powody, aby z kimś być. To jedynie trudności, jakie nas napotkały. A życie jest zbyt krótkie, aby je zmarnować, kiedy oboje partnerów nie odczuwa satysfakcji z przebywania razem. W końcu zawsze można rozpocząć życie na nowo, z kimś, kto okaże nam więcej szacunku, uczucia, akceptacji czy zrozumienia. Miłość ma nam dawać radość każdego dnia, ma być wiarą i nadzieją w lepsze dni, a nie uczuciem, które rani i rozrywa serce.
Kiedy lepiej zakończyć związek?
Poniżej znajdziesz kilka oznak, które świadczą o tym, że miłość wypaliła się i nie pozostał z niej nawet żar i lepiej będzie odejść.
- Patrzysz na swój związek i nie odczuwasz w nim radości i satysfakcji. Mało tego, zaczynasz zauważać więcej wad niż zalet.
- Wcześniej rozumieliście się bez słów. Teraz nie potraficie w ogóle ze sobą rozmawiać. Każda próba nawiązania kontaktu kończy się awanturą. Każde z was mówi swoje, nie słuchając tego, co partner/ka ma do powiedzenia. W efekcie nie prowadzą do polepszenia sytuacji w związku.
- Każde z was ucieka w swoje własne przyjemności niż spędza czas razem. Stworzyliście swój świat, w którym odnajdujecie spełnienie. I zamiast wspólnie wyjść na spacer czy pooglądać telewizję, oddajecie się własnym pasjom.
- Zamiast dostrzegać walory w partnerze, zaczynasz widzieć w nim tylko mankamenty. Coraz więcej rzeczy zaczyna ci w nim przeszkadzać. Drażni cię sposób ubierania się, styl wypowiedzi, zachowanie – dosłownie wszystko.
- Łapiesz się na tym, że zaczynasz porównywać obecnego partnera do swoich poprzednich miłości. Nawet do męża czy żony swojego przyjaciela. Wszyscy z nich są o wiele lepsi od tego, którego ty masz.
- Tak, jak nie potraficie już razem rozmawiać, jak nie umiecie ze sobą żartować. Każda próba rozładowania atmosfery niesfornym żartem kończy się kłótnią albo obrazą.
- Także w sypialni wieje chłodem. Jeśli nie uprawiacie ze sobą seksu albo robicie to tylko dla zaspokojenia potrzeb – bez miłości i czułości – to także znak, że nie warto kontynuować tej znajomości.
- Partner nie daje ci oznak zainteresowania. Już nie mówi, że ładnie wyglądasz, masz wysportowaną sylwetkę czy świetną fryzurę. Efektem tego jest fakt, że czujesz się nieatrakcyjnie.
- Do niedawna nie potrafiłeś wyobrazić sobie życia bez was. Teraz dochodzisz do wniosku, że w pojedynkę może być o wiele przyjemniej i twój partner niekoniecznie jest ci do tego potrzebny.