Jakie atrakcje turystyczne znajdują się w Leśniowie i okolicach?

Jeśli chcesz wraz z najbliższymi uczestniczyć w specjalnej mszy, wybierz się do Leśniowa. Poznasz niezwykłe rytuały i napijesz się wody z cudownego źródełka. Leśniów leży na skraju miasta Żarki, 35 kilometrów od Częstochowy. Uroczystości dla rodzin w tamtejszym sanktuarium wprowadzili częstochowscy paulini, którzy się nim opiekują. Razem z wiernymi proszą o łaskę Piękną Madonnę Patronkę Rodzin, która od 628 już lat ciepło się uśmiecha z ołtarza. To właśnie jej rzeźba dała początek kościołowi. Legenda głosi, że fundator klasztoru na Jasnej Górze, książę Władysław Opolczyk, wiózł do Częstochowy obraz Czarnej Madonny. Zatrzymał się w miejscu dzisiejszego Leśniowa, aby odpocząć i napić się wody, ale wody nigdzie nie było, więc zaczął się o nią modlić do Matki Boskiej. Jego prośby zostały wysłuchane i z pobliskiej skały trysnęło źródełko. Na pamiątkę cudu książę kazał zbudować przy źródle kaplicę i ufundował figurę Madonny. Z czasem w miejscu kaplicy stanął kościół, dzisiaj położony w urokliwym, zielonym zakątku. Do królestwa Patronki Rodzin wchodzi się przez kutą bramę ozdobioną liliami. Następnie trzeba „Przekroczyć próg nadziei” – jak głosi napis na drugiej bramie, nawiązujący do tytułu dzieła Jana Pawła II. Tuż za progiem nadziei jest wejście do świątyni. Z zewnątrz wygląda ona dość skromnie, natomiast w środku zachwyca barokowym przepychem. Już od drzwi przykuwa wzrok od drzwi ołtarz główny, z cudowną figurą Pięknej Madonny. Na skroniach Matki Boskiej i Dzieciątka zobaczymy wysadzane kamieniami korony papieskie, które w 1967 roku nałożył kardynał Stefan Wyszyński. Uroczystą mszę celebrował wówczas arcybiskup Karol Wojtyła. Obok ołtarza, na ścianach po bokach prezbiterium, wiszą liczne wota. Jednym z nich jest metalowa płytka z wyrytym rysunkiem dziecka w beciku. Pochodzi z XVIII wieku, a więc już wtedy wierni zanosili prośby do Madonny o błogosławieństwo dla matek i rodzin. Zgodnie ze zwyczajem, podczas modłów pielgrzymi obchodzą ołtarz na kolanach. To tylko jeden z ceremoniałów obwiązujących w tym sanktuarium. Najważniejsze uroczystości odbywają się zawsze w niedzielę. Są to: błogosławieństwa dla małżeństw (pierwsza niedziela miesiąca), dla dzieci (druga), dla rodzin (trzecia) i dla kobiet oczekujących dziecka (czwarta). Na przykład podczas uroczystości dla małżeństw, każda para jest błogosławiona indywidualnie, po czym może odnowić przysięgę i przypieczętować ją pocałunkiem przed Patronką Rodzin. Wyjątkowe są uroczystości dla matek oczekujących dzieci. Nad każdą z ciężarnych pań kapłan robi znak krzyża i daje jej obrazek ze wstążeczką potartą o figurę Madonny. Na wstążeczce znajduje się modlitwa dla mamy. Po błogosławieństwie wszyscy zgromadzeni wspólnie uczestniczą w prowadzonych przez paulinów modłach. Proszą o łaskę dla małżeństw w kryzysie, o zgodę w skłóconej rodzinie, o wyzdrowienie dzieci. Jeśli miesiąc ma pięć niedziel, to w tę ostatnią odprawiana jest msza ogólna.

 

Inne atrakcje

 

Na terenie sanktuarium przyjemnie spędza się czas także po modlitwach. Do świątyni przylegają zadbane, ukwiecone skwery z rzeźbami o tematyce biblijnej. Zieleń i kamienne postaci utworzyły rodzaj kameralnego parku. Przy bramie szemrze wspomniane cudowne źródełko. Woda wypływa spod kapliczki, a dokładnie – z kilku kranów pod nią. Łatwo jej nabrać. Rajem dla dzieci i uroczym miejscem na kawę z leśniewskimi ciasteczkami jest pauliński ogródek naprzeciwko kościoła. Rosną w nim zioła, stoją ule, domki dla ptaków i klatki dla królików. Puchate króliki kicają po trawie, niczego się nie bojąc i bez większego problemu dają się fotografować.

 

Zabytki

Koło Leśniowa znajduje się pięć wspaniałych zabytków, których nie można pominąć, będąc w tej okolicy. Są to:

1. Zrębice – modrzewiowy kościół świętego Idziego, zbudowany w XVIII wieku. Zastąpił starszą świątynię ufundowaną przez mieszkańców wsi w podzięce za uratowanie od zarazy.

2. Żarki – kościół świętej Barbary (XVII wiek). Dawna świątynia szpitalna. Obecnie do kościoła przylega Dom Samotnej Matki i Dziecka, prowadzony przez nazaretanki.
3. Przybynów – XVIII-wieczny kościół z obrazem Matki Bożej i Dzieciątka. Prawdopodobnie obraz jest darem Jana III Sobieskiego.

4. Morsko – zamek Bąkowiec (XIV-XVII wiek). Warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Zbudował ją książę Władysław Opolczyk. Zachowały się fragmenty murów i bramy.

5. Zawiercie – kościół świętego Mikołaja (XVI wiek). Wiernych na mszę wzywa dzwon Mikołaj z 1508 roku.

Praktyczne informacje

W Leśniowie nabożeństwa z rodzinnymi błogosławieństwami zaczynają się w niedzielę o godzinie 11.
W sklepie przy kawiarni paulinów kupić można książki dla dzieci oraz płyty DVD o tematyce religijnej dla dorosłych.
W Kawiarence Paulińskiej można kupić pyszne ciasteczka. Robi się je z mąki pochodzącej z klasztornych upraw, miejscowego miodu i wody ze źródła przy sanktuarium.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.