Wraz z pierwszymi promieniami słońca, wszystkie nasze niedoskonałości od razu stają się bardziej widoczne. Aż się proszą, aby coś z nimi zrobić. Jednakże wiele zabiegów z dziedziny medycyny kosmetycznej nie można robić latem. Jakich? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Dlaczego niektóre zabiegi są zakazane latem?
Melanina jest odpowiedzialna za tworzenie się różnych niedoskonałości. To naturalny pigment, który chroni naszą skórę przed promieniami UV i nadaje jej ładny koloryt. Jeśli odkłada się nierównomiernie, wówczas powstają plamy. Słońce pobudza go do działania, dlatego latem jesteśmy bardziej narażeni na tworzenie się przebarwień. By je usunąć, trzeba skórę złuszczyć, a najskuteczniejszym sposobem są peelingi chemiczne. Ale ich minusem jest to, że skóra robi się cienka i delikatna, a zarazem bardziej podatna na wnikanie promieni słonecznych do głębszych partii skóry. Wtedy proces powstawania plam zaczyna się od nowa. Po samym zabiegu skóra jest podrażniona, a słońce jeszcze bardziej spotęguje tego objawy. Dlatego warto poczekać z tym do jesieni.
Nie oznacza to jednak, że żadnych peelingów nie możemy wykonywać latem. Są różne mieszanki kwasów, które charakteryzują się o wiele mniejszym działaniem. Są to kwasy o niskich stężeniach, które nie podrażniają skóry, dlatego bezpiecznie można je stosować do rozjaśniania zmian. Jednak, tak jak ze wszystkim, warto wykazać się rozsądkiem i nie wykonywać żadnych peelingów, np. przed wyjazdem nad Morze Śródziemne.
Depilacja
A co w takim razie z depilacją laserową? Niestety, w tym przypadku również wskazane jest poczekanie do jesieni. Grozi to powstaniem oparzeń i przebarwień. Aby usunąć włoski tą metodą wykorzystuje się melaninę, która pochłania promienie emitowane przez laser. Przy mocnej opaleniźnie, skóra przyswajałaby także melaninę tworzącą opaleniznę. Dlatego zabieg przeprowadza się na nieopalonej skórze, a potem, po samym zabiegu, nie można skóry wystawiać na działanie promieni słonecznych przez co najmniej dwa tygodnie. Jeśli chcemy pozbyć się wszystkich włosków, wówczas konieczne jest przeprowadzenie całej serii zabiegów, a więc okres, w którym nie możemy się opalać jest bardzo długi.
W zasadzie wszystkie zabiegi z użyciem lasera są surowo zabronione. Nie jest możliwe ani fotoodmładzanie, bo na opalonej skórze może dojść do poparzeń ani usuwanie blizn. Podobnie jest z laserowym zamykaniem naczynek. W tym przypadku również istnieje duże ryzyko tworzenia się przebarwień. Ponadto, latem naczynka mogą się rozszerzyć na skutek działania wysokiej temperatury i efekt zabiegu będzie słabo zauważalny.
Co jest możliwe do wykonania latem?
Można, a nawet warto poddać się mezoterapii preparatami kwasu hialuronowego. Dermatolodzy wręcz nakazują wykonanie zabiegu właśnie przed latem. Tego rodzaju wzmocnienie skóry sprawi, że zniszczenia, jakich doświadczyło nasze ciało w związku z działaniem promieni słonecznych będzie mniej widoczne. Mezoterapię można wykonywać nawet po kąpielach słonecznych. A gdy opalenizna zniknie, możemy poddać się fotoodmładzaniu laserem IPL.