Jak zapobiec śmierci łóżeczkowej?

Śmierć łóżeczkowa to problem, którego boi się wielu rodziców.

Jest to nagła śmierć dziecka, której przyczyny nie są do końca znane. Zazwyczaj nie ma żadnych przesłanek tego tragicznego zdarzenia, a maluszek jest zupełnie zdrowy.

Dobrze jest wiedzieć jak uchronić swoje maleństwo przed śmiercią łóżeczkową.

1. Jeśli kładziesz dziecko do łóżeczka, kładź je w pozycji na plecach. Ułóż maleństwo tak, aby stopki dotykały brzegu łóżeczka, co zapobiegnie zsuwaniu się dziecka.

2. W czasie snu maluszka przykrywaj kocem lub prześcieradłem, lepiej unikaj grubszych kołder, które dziecko mogłoby zakryć sobie buźkę. Zrezygnuj również z poduszki.

3. Nie pal papierosów i nie pozwalaj innym palić w pomieszczeniu, gdzie przebywa twoje dziecko.

4. Nigdy nie przegrzewaj dziecka i dbaj o właściwą temperaturę w pokoju, gdzie śpi maleństwo. Często wietrz jego pokój. Wybierając się z maleństwem na spacer wybieraj miejsca zacienione, a w godzinach, kiedy słońce jest najmocniejsze lepiej unikaj spacerów.

5. Przez pierwsze 6 miesięcy lepiej będzie jeśli dziecko będzie miało łóżeczko w waszej sypialni, dzięki temu zawsze będziesz mogła do niego zajrzeć i będziesz spokojniejsza.

6. Dobrym pomysłem jest również monitor oddechu, który natychmiast zaalarmuje cię jeśli twoje maleństwo przestanie oddychać.

7. Nie śpij razem z malutkim dzieckiem w jednym łóżku, a już na pewno nie rób tego jeśli jesteś wyjątkowo zmęczona, piłaś alkohol lub brałaś tabletki na sen!

8. Na koniec pamiętaj, jeśli wydaje ci się, że z twoim maluszkiem dzieje się coś niepokojącego, jeśli zauważysz dziwne objawy, np. podczas snu – koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Pamiętaj, że tu chodzi o życie twojego dziecka i lepiej jest się upewnić, że wszystko jest w porządku niż bagatelizować różne symptomy.

Jak zapobiec śmierci łóżeczkowej – wideo porady

Jak zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej?

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.