Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia?

Dziecko, które zadławiło się, potrzebuje szybkiej i skutecznej pomocy. Czy wiesz, jak udziela się pierwszej pomocy w takim przypadku?

Guzik na dywanie czy koralik starszego dziecka – do buzi niemowlaka może trafić każdy drobny przedmiot. Szczęście w nieszczęściu, kiedy dziecko go połknie, wtedy oprócz bólu brzuszka zazwyczaj nic się nie dzieje. Problemem za to staje się sytuacja, kiedy ów drobny przedmiot utkwi w drogach oddechowych malca i nie pozwoli mu złapać oddechu.  Wówczas o dalszym życiu dziecka decyduje szybkość rozpoczętej akcji ratunkowej. Często są to sekundy…

Schemat postępowania przy zadławieniu

Określ przyczynę zadławienia i rozpocznij czynności

Dziecko, które połknęło jakiś drobny przedmiot będzie starało się go wykasłać. W sytuacji, gdy zaczyna sinieć, to znak, że drogi oddechowe zostały całkowicie zablokowane. Wtedy połóż smyka na swoim przedramieniu i przytrzymaj główkę. Palce dłoni rozłóż, aby nie uciskały tkanek pod żuchwą – to mogłoby spotęgować niedrożność dróg oddechowych.

Pięć razy uderz między łopatki

Ułożone na Twoim przedramieniu dziecko musi być twarzą zwrócone do ziemi. Jego główka także musi być skierowana ku dołowi. Wówczas pięć razy uderz dziecko w plecy, między łopatki. Jeśli nie przynosi to efektu, połóż wolną rękę na plecach niemowlęcia, tak aby trzymać je pewnie pomiędzy dłońmi i następnie kilka razy obróć je o 180 stopni (brzuszkiem do góry i do dołu). Czynność musi zostać powtórzona kilka razy. Jeżeli to nie dało rezultatu, przejdź do następnego etapu, czyli do uciśnięć klatki piersiowej.

Uciskaj klatkę piersiową

Połóż dziecko na wznak na swoim przedramieniu, tak abyś dłonią mogła objąć jego potylicę. Główka malca musi być skierowana w dół. Wyznacz linię tuż pomiędzy sutkami, to miejsce w którym trzeba uciskać klatkę piersiową. Opuszkami dwóch palców pięć razy uciśnij klatkę piersiową niemowlęcia.

zadlawienieSprawdź, czy oddycha

Ponownie oceń stan malca – być może wszystko jest już w porządku. Jeśli widzisz ciało obce – usuń je. Jeśli dziecko nadal nie może złapać oddechu, na przemian aż do skutku rób mu pięć uderzeń między łopatkami i pięć uciśnięć klatki piersiowej.

Gdy niemowlę nie oddycha i jest nieprzytomne, ale wyczuwasz tętno

  1. Ułóż dziecko na plecach, na twardej powierzchni i udrożnij drogi oddechowe, delikatnie unosząc głowę.
  2. Sprawdź, czy ciało obce jest widoczne i czy można je wyciągnąć.
  3. Jeśli nie można usunąć przedmiotu – zacznij sztuczne oddychanie. Pięć płytkich wdmuchnięć, obejmując ustami jednocześnie usta dziecka i nos.
  4. Jeśli klatka piersiowa dziecka nie unosi się, przed następnym wdmuchnięciem popraw główkę dziecka.
  5. Sztuczne oddychanie rób przez minutę – około 20 wdechów, potem minuta przerwy i znowu reanimacja.
  6. Postępuj w ten sposób do momentu, kiedy dziecko odzyska przytomność, zacznie oddychać lub przyjedzie pogotowie.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.