Oczko wodne w ogrodzie to świetna sprawa. Wygląda rewelacyjnie, jest namiastką dzikiej przyrody i – jeżeli jest pięknie zaaranżowane – stanowi prawdziwy powód do dumy. Wskazówki odnośnie do tego, jak założyć oczko wodne, znajdziesz tutaj – .
Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie do tego, jak wybierać rośliny do oczka wodnego. Zapraszamy do lektury!
Jeśli zdecydowaliśmy się na wybudowanie sadzawki, pomyślmy również nad doborem takich roślin, które sprawią, że będzie ona prawdziwym wodnym ogrodem.
Lilia wodna, dwa lub trzy kaczeńce i kilka innych wodnych roślinek to podstawa dla mini stawu, do którego będą przylatywać spragnione ptaki, a czasem nawet pojawi się ważka.
Założenie takiego ogrodu nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Specjalistyczne sklepy oferują ponad 100 różnych gatunków roślin wodnych.
Przy zakupie powinniśmy sprawdzić, czy rośliny są dobrze rozgałęzione. Warto też zwrócić uwagę na gatunki, które ładnie wyglądają również wtedy, gdy przekwitną, np. żabieniec lub irys. Bardzo dekoracyjne są także trawy – ich piękno nie przemija nawet z nastaniem zimy.
Najważniejsze jest jednak, aby wybrać gatunki, które będą dobrze się czuły w naszej sadzawce. Do obsadzenia małych oczek wodnych najlepiej nadają się rośliny błotne, zwane szuwarowymi (możemy je również wykopać na pobliskiej podmokłej łące).
Z dużą sadzawką jest znacznie więcej pracy, ale za to efekt wynagradza wysiłek. Tutaj ważna jest nie tylko barwa i kształt roślin, ale także ich wysokość. Wyższe zawsze umieszczamy po bokach i w tyle sadzawki. Nie zapomnijmy też posadzić roślin w bezpośrednim otoczeniu zbiornika.
Przykłady roślin wodnych do oczka wodnego
Poniżej przykłady roślin wodnych, bagiennych i lubiących wilgoć, które będą pasowały do otoczenia naszego oczka wodnego.
- Strefa głęboka
Świetnie sprawdzą się tutaj grzybień biały, grążel, hiacynt wodny, kotewka, moczarka kanadyjska czy żabiściek pływający.
- Strefa płytka
Pasują do niej jaskier wielki, pałka wodna, łączeń baldaszkowy, strzałka wodna, żabieniec i tatarak.
- Strefa bagienna
Do tej strefy nadają się czermień błotna, żabieniec, fiołek błotny, kosaciec żółty, przetacznik bobowiniczek i kaczeniec żółty.
- Strefa wilgotna, czyli przybrzeżna
Tutaj dobrze sprawdzą się przetacznik długolistny, pełnik europejski, niezapominajka błotna, kozłek lekarski, kosaciec syberyjski, funkia, dąbrówka rozłogowa i bodziszek błotny.