Jak wykonać drenaż?

Niekorzystne warunki glebowe oraz wysoki poziom wód gruntowych bardzo często staja się główną przyczyną zalewania piwnic oraz zawilgocenia fundamentów domu. Obecnie coraz więcej osób, które planują budowę domu stosuje drenaż opaskowy, dzięki któremu można uniknąć m.in. zalewania piwnic.

Są różne metody walki z podmokłą działką. Jeśli mamy do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych, który ma niekorzystny wpływ na fundamenty domu, stosujemy drenaż opaskowy. Jest to sieć rur wkopanych w ziemię tuż przy fundamentach, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody. Jeżeli natomiast woda zalega na powierzchni terenu, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów odwodnień liniowych. Ta metoda polega na umiejscowieniu korytek z rusztami równo z nawierzchnią. Woda która spływa do nich zostaje odprowadzona poza odwadniany teren.

 

Zastosowanie drenażu opaskowego

Nie każdy dom wymaga wykonania drenażu. Na terenach, gdzie gleba jest przepuszczalna, a nieprzepuszczalna warstwa gruntu znajduje poniżej fundamentów – drenaż jest zbędny.

Nie możecie natomiast zapomnieć o jego wykonaniu, gdy macie w planach budowę posesji w pobliżu zbocza lub skarpy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie drenażu wokół ław fundamentowych. Pamiętajcie również, że budując się na działce gdzie grunt jest nieprzepuszczalny (np. glina) oraz w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych – odwodnienie jest obowiązkowe.

Drenaż opaskowy układany jest wokół fundamentów budynku. Ma za zadanie zbieranie nadmiaru wody deszczowej, która spływa w głąb ziemi. Ponadto ma zmniejszać poziom wód gruntowych wokół budynku poniżej poziomu posadzki w piwnicy. Drenaż możecie wykonać zarówno naokoło fundamentów budynku podpiwniczonego jak i niepodpiwniczonego.

Kiedy drenaż jest niezbędny?

Wody gruntowe znajdują się dosyć płytko, albowiem nawet 50 cm pod powierzchnią terenu. To od ich poziomu oraz od głębokości wybudowania ław fundamentowych uzależniona jest decyzja dotycząca wykonania drenażu.

Jeśli obecnie zamierzacie wznosić dom na gruncie, gdzie drenaż wydaje się zbędny, nie da się przewidzieć tego, czy za kilka lat wasza piwnica będzie stale podtapiana. Dzieje się tak, albowiem warunki hydrogeologiczne waszej działki mogą się zmienić np. wskutek zmian klimatycznych i zwiększonych opadów.

Jak wykonać drenaż?

Technika budowania drenażu w dużej mierze zależy od przepuszczalności gruntu. W przypadku, kiedy macie do czynienia z gruntem przepuszczalnym należy na wysokości ławy fundamentowej ułożyć obsypkę drenarską, na niej układacie rury, które ponownie musicie zasypać obsypką. Na koniec przysypcie całość gruntem.

Na większe trudności natraficie podczas wykonania drenażu w gruncie nieprzepuszczalnym.

Początkiem prac będzie budowa tzw. drenażu płaszczyznowego wzdłuż ściany fundamentowej. Aby go wykonać musicie zamontować na ścianie fundamentowej izolację przeciwwodną lub przeciwwilgociową, następnie warstwę izolacji ze styropianu oraz warstwę drenażową, która ma ułatwić spływanie wody wzdłuż ściany oraz przyspieszy jej osuszanie.

Całość należy zabezpieczyć geowłókniną, powinniście ją również ułożyć na dnie wykopu. Pełni ona rolę filtra, który zatrzymuje płynące z woda drobinki gruntu. Na niej, w warstwie obsypki filtracyjnej, musicie umieścić rurę drenarską, którą również należy przykryć geowłókniną.

Do wykonania obsypki filtracyjnej potrzebny jest materiał o średnicy minimum 16 mm, który zagwarantuje swobodny przepływ wody. Może to być np. keramzyt, żwir rzeczny lub otoczaki.

Aby drenaż spełniał w stu procentach swoją funkcję i odprowadzał również wodę opadową musicie na powierzchni gruntu wykonać opaskę żwirową wokół całego budynku i tuż przy jego ścianach.

Gdzie odprowadzić wodę z drenażu?

Podczas wykonywania drenażu w gruncie przepuszczalnym na działce z niskim poziomem wód gruntowych, zebraną przez drenaż wodę możecie rozsączyć w ogrodzie. Należy wówczas pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości 20 m od domu. Rury rozsączające musicie zakopać się w ziemi poniżej studzienki zbiorczej systemu drenarskiego.

Musicie pamiętać o tym, aby rury drenażu ułożyć z odpowiednim spadkiem najlepiej 2-3% – albowiem daje to gwarancje samoczyszczenia się rur.

Można zbudować studnię chłonną, której dno znajdować się będzie w niżej położonej warstwie gruntów przepuszczalnych.

Woda może być również odprowadzana poza działkę do kanalizacji deszczowej. Możecie również wykorzystać pobliskie jezioro, rów melioracyjny, staw lub płynącą niedaleko rzeczkę. Oczywiście najlepiej, jeśli odbiornik położony będzie poniżej całego systemu drenarskiego. W innym wypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnej pompy do wody zanieczyszczonej co wiąże się z dodatkowymi kosztami za prąd.

Jak działa drenaż?

Na całym obwodzie rur drenarskich znajdują się otwory przez które do środka dostaje się woda. Z racji tego, że ułożone są ze spadkiem, woda spływa nimi a następnie jest odprowadzana poza obręb budynku.

Do wykonania takich rur przeważnie stosuje się tworzywa sztuczne – PVC lub PE.

Aby uniknąć podtapiania piwnic, należy otoczyć drenażem zewnętrzne ściany fundamentowe. Rury systemu drenarskiego musicie umieścić w połowie wysokości ławy fundamentowej. Należy pamiętać, aby spód rury znajdował się minimum 20 cm poniżej górnej krawędzi ławy. Uważajcie aby nie znalazł się poniżej dolnej krawędzi ławy, albowiem wówczas woda mogłaby się wedrzeć pod fundament i podmywać go.

Jeśli wykonujecie drenaż do wcześniej wybudowanego domu, należy umieścić go w odległości 2-3 m od ścian  fundamentowych.

Budując system drenarski należy pamiętać o wykonaniu studzienek rewizyjnych. Umieszcza się je w miejscach, gdzie rury ulegają załamaniu, czyli na rogach budynku. W przyszłości ułatwią one przepłukanie rur wodą i usunięcie znajdującego się  w nich szlamu. Studzienki rewizyjne powinny być przykryte zdejmowanymi pokrywami.

Na końcu całego systemu należy zamontować studzienkę zbiorczą, która ma za zadanie odprowadzić wodę poza teren obiektu.

drenaz

Tagi:

  • jak zrobic drenaz
[Głosów:0    Średnia:0/5]

4 komentarze

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!