Jak zbudować skalniak?

Jeśli chcecie mieć w swym otoczeniu chociaż fragment górskiego krajobrazu warto pomyśleć o zrobieniu skalniaka. Niektóre rośliny wyglądają wyjątkowo jedynie w zestawieniu z kamieniami, zatem warto poświęcić czas na wykonanie czegoś, co będzie pięknie reprezentowało wasz ogród. Podpowiem wam od czego zacząć oraz pomogę przejść przez kolejne etapy tworzenia skalniaka.

  1. W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym umieszczone zostanie alpinarium. Tylko od was zależy czy będzie to nieduży skalniaczek, czy też będzie rozciągał się na całej powierzchni ogrodu. Roślinność oraz inne elementy dekoracyjne ogrodu można rozplanować na wiele sposobów. Przy skalniaku możecie zrobić oczko wodne i otoczyć kamieniami. Można również stworzyć kamienne dróżki itp. Macie tutaj absolutną dowolność w tworzeniu, ograniczać was może jedynie brak pomysłów. Ważne jest to, że rośliny skalne lubią słońce, zatem postarajcie się aby teren był w dużym stopniu nasłoneczniony.
  2. Kamienie mogą być różne, począwszy od małych, poprzez średnie, okrągłe i kanciaste, a kończąc na dużych głazach. Należy pamiętać aby skały nie były miękkie, ponieważ mogą zwyczajnie się rozsypać. Jeśli nie chcecie wydać za dużo pieniędzy, do budowy skalniaka użyjcie otoczaki, wapienie oraz troszkę żwirku. Z otoczaków można wykonać również ścieżki drogi brukowe.
  3. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna. Może być również zwykła przemieszana np. z torfem i piaskiem. Można do niej dodać drobnych kamyczków – żwirku.
  4. Wybierając rośliny należy zwrócić uwagę na to, aby były ozdobne w różnych porach roku, ponadto powinny ze sobą kontrastować . Swe zadanie świetnie spełniają niskie trawy, rośliny cebulkowe, byliny, rozchodniki oraz przede wszystkim iglaki. Te ostatnie  znakomicie prezentują się w zimie, albowiem zachowują piękny zielony kolor.
  5. Zanim stworzycie skalniaka warto pomyśleć o jego pielęgnacji, dzięki czemu będziecie mogli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Naokoło roślin układa się włókninę – taką przez którą nie przejdą chwasty. Na tak przygotowaną ziemię sypiemy żwirek lub korę drzewną. Należy pamiętać również o przycinaniu nadmiernie rozrastających się pędów.

skalniak

3/5 - (14 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.