Jak dbać o storczyki?

Jedną z najistotniejszych zasad w hodowli storczyków jest właściwe ich podlewanie. Należy stosować zasadę, aby podłoże pomiędzy jednym a drugim podlaniem powinno wyraźnie przeschnąć.

Dla storczyków szkodliwe jest nadmierne podlewanie. Najlepiej je nawadniać w godzinach przedpołudniowych.  Intensywność i częstotliwość podlewania należy dostosować do temperatury w pomieszczeniu, stanu roślin oraz pory roku.

Woda odpowiednia do podlewania storczyków powinna być wodą miękką, o niskim zasoleniu, lekko kwaśna (pH 4,5-6,0).

Jeśli chodzi o wilgotność, storczyki lubią dość wysoką wilgotność powietrza. Średnia wilgotność tolerowana przez większość storczyków to 50-60% pamiętając, że niektóre gatunki lubią trochę niższą bądź wyższą. A właściwa wilgotność powietrza pomaga roślinom zachować dobrą kondycję.

  • Podlewać 1 raz na tydzień – nalewamy do jakiegoś pojemnika wody, wstawiamy tam doniczkę z storczykiem; po 1 godz. wyjmujemy i pozwalamy, aby nadmiar wody odciekł.
  • Zasilamy nawozami TYLKO DO STORCZYKÓW – cena od 7 do 20 zł w ilościach jak w instrukcji nawozu.
  • Storczyki powinny rosnąć w przeźroczystej doniczce/osłonce.
  • Storczykom nie zasypujemy/ nie obcinamy korzeni tych na wierzchu; to korzenie światłolubne tzn. tak samo jak liście storczyka pobierają światło.
  • Prawidłowe podłoża do storczyków wyglądają jak mieszanina (i są nią): kory, torfu, włókna kokosowego.
  • Storczyk po kwitnieniu może odpoczywać nawet do 6 miesięcy; przenosimy do wtedy w miejsce mniej słoneczne o ograniczamy podlewanie (ok 1 raz na 2 tyg.).

storczyk

3/5 - (3 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.